За 25 років МВФ дав Україні у борг майже 33 млрд доларів  
6 листопада 2019

Джерело: Міністерство фінансів

Міжнародний валютний фонд (МВФ) є спеціалізованою установою ООН із дуже широкою автономією. Фонд було засновано у 1945 році для сприяння монетарному співробітництву та торгівлі, забезпечення фінансового зростання та збільшення зайнятості населення. До Фонду входять 189 держав, які керують організацією через Раду Директорів. 

Україна є членом МВФ із 1992 року. З моменту завершення Революції Гідності, з урахуванням трьох програм МВФ, - Stand-by 2014-2018 років, а також Механізм Розширеного Фінансування (EFF) - Україна отримала фінансову підтримку від МВФ загальним обсягом 14,6 млрд. дол. США (10,15 млрд. СПЗ)

Основними цілями співробітництва з МВФ є стабілізація української фінансової системи, проведення структурних реформ та створення підґрунтя для сталого економічного зростання. Фонд допомагає Україні поновити свою фінансову спроможність, підказуючи, як найбільш ефективно впроваджувати програму реформ. 

Також співпраця з Міжнародний валютним фондом на сучасному етапі відкриває можливості для залучення фінансування від інших міжнародних фінансових установ (Світовий банк, ЄБРР, ЄІБ та інші) та урядів інших держав, в тому числі США, ЄС, Німеччини, Канади, Японії тощо.

Більш детальну інформацію про МВФ можна знайти на офіційному веб-сайті організації.

Історія співробітництва України та МВФ:

 • 1994-1995 роки: Україна співпрацювала з МВФ по програмі системної трансформаційної позики на суму 498,7 млн. СПЗ (763.1 млн.дол.США.), метою якої була підтримка платіжного балансу України.
 • 1995-1998 роки: В рамках трьох річних програм Stand-by Україна отримала від МВФ кредити на загальну суму 1318,2 млн. СПЗ. (1 935 млн. дол. США.) Головною метою цих кредитів була підтримка курсу національної валюти і фінансування дефіциту платіжного балансу України.
 • 1998-2002 роки: Україна співпрацює з Фондом в рамках Програми розширеного фінансування (EFF-Extended Fund Facility), яка передбачала надання кредиту обсягом 2,6 млрд. дол. США. У рамках цієї Програми EFF Україна отримала 1.193,0 млн. СПЗ (1.591,0 млн. дол. США.), які були спрямовані на поповнення валютних резервів Національного банку України.
 • 2002-2008 роки: Наприкінці 2002 року Кабінет Міністрів України прийняв рішення, що подальший формат співробітництва України з МВФ передбачатиме співпрацю, на безкредитній основі, в рамках річної програми “попереджувальний Stand-by ”, яка 29 березня 2004 року була затверджена Радою Директорів МВФ і надавала теоретичну можливість надання нових кредитів МВФ і яка надавало можливість отримати від МВФ зарезервований кредит у сумі, еквівалентній 411,6 млн. СПЗ (30% квоти України), у випадку погіршення ситуації з платіжним балансом або валютними резервами країни. Проте, враховуючи незабезпечення виконання умов програми проведення перегляду програми і практичне її відновлення у період дії програми, тобто до кінця березня 2005 року, стало неможливим.
 • 2005-2008 роки: Співробітництво України з МВФ сконцентровано у сфері технічної допомоги. Цей підхід відповідав тезам, висловленим Президентом України: «В майбутнє-без боргів», які стверджували про необхідність поступового перенесення центру ваги у співробітництві з МВФ у площину безкредитних стосунків, узгодження головних параметрів макроекономічної політики з тенденціями та прогнозами розвитку світової кон’юнктури, з динамікою і напрямами світових фінансових та інвестиційних потоків та поглиблення координації у сфері валютної політики.

2008–2013 роки: У зв’язку з розгортанням повномасштабної кризи на світових фінансових ринках та їх впливу на економіку України, наша країна подала заявку на отримання нової програми співробітництва Stand-by, і 5 листопада 2008 року Рада директорів МВФ ухвалила надання дворічної програми загальним обсягом в 802% від квоти України в МВФ, або 11 млрд. СПЗ (приблизно 16,4 млрд. дол. США). 3 млрд. СПЗ були в терміновому порядку зараховані до золотовалютних резервів Національного банку України.В рамках програми Stand-by 2008 року Україна отримала три транші загальним обсягом 7 млрд. СПЗ (10,6 млрд. дол. США). Частина другого траншу у розмірі 1,5 млрд. доларів США та третій транш у повному обсязі були спрямовані безпосередньо до Державного бюджету України.

28 липня 2010 року Рада директорів МВФ ухвалила оновлену для України програму Stand-by на загальну суму 10 млрд. СПЗ (15,1 млрд. дол. США), строком на 2,5 роки, скасувавши Програму Stand-by, затверджену в листопаді 2008 року (у тому числі усі транші, що ще залишилися відповідно до тієї Угоди).

 • В рамках відповідної програми Україна отримала два транші допомоги, перший обсягом 1 250 млрд. СПЗ (близько 1,89 млрд. дол. США); другий обсягом 1 млрд. СПЗ (близько 1,5 млрд. дол. США). Із загального обсягу коштів отриманих за цією Програмою 2 млрд. дол. США надійшло на підтримку державного бюджету. Надання подальших траншів не відбулося через невиконання Урядом України умов програми співробітництва з МВФ.
 • 2014-2017 роки: 30 квітня 2014 року, - після завершення Революції гідності та приходу до влади в Україні нового Уряду та виконання попередніх умов, Рада директорів МВФ ухвалила надання Україні нової позики Stand-by загальним обсягом 10,976 млрд СПЗ (близько 16,5 млрд. дол. США). В рамках цієї програми Україна отримала два транші обсягом 2,058 млрд. СПЗ (близько 3,1 млрд. дол. США  та 914,7 млн. СПЗ (близько 1,3 млрд. дол. США, але влітку 2014 року макроекономічні показники, закладені у програму, було значно відкореговано через розгортання в Україні масштабної економічної кризи на фоні російської агресії на сході країни.

З огляду на це, на запит українського Уряду, вже 11 березня 2015 року МВФ ухвалив заміну програми Stand-by на нову, чотирирічну програму «Механізм Розширеного Фінансування» (Extended Fund Facility). Перший транш обсягом 3,5 млрд. СПЗ (близько 5 млрд. дол. США за програмою було отримано одразу після її ухвалення. Надання другого траншу обсягом 1.2 млрд. СПЗ (1,7 млрд. дол. США) (що було повністю спрямовано на поповнення резервів Національного банку України) було ухвалено Радою директорів МВФ 31 липня 2015 року.

Після довгої перерви, 14 вересня 2016 року Радою Директорів МВФ було затверджено другий перегляд спільної з МВФ програми EFF.

Відповідно до цього рішення було виділено третій за Програмою транш у розмірі 716,1 млн. СПЗ (1 млрд. дол. США) та 16 вересня кошти були спрямовані на поповнення резервів НБУ.

3 квітня 2017 року Радою Директорів МВФ було затверджено третій перегляд спільної з МВФ Програми EFF та виділено четвертий за Програмою транш у розмірі 734,05 млн. СПЗ (близько 1 млрд. дол. США), який 5 квітня було спрямовано на поповнення резервів НБУ.

 • 2018-2019 роки: Беручи до уваги, що Програма EFF була розрахована на 4 роки і термін її дії закінчувався в березні 2019 року, а також враховуючи президентські та парламентські вибори в Україні у 2019 році, актуальність продовження реалізації спільних з МВФ програм зберігається на надзвичайно високому рівні. З огляду на це, 19 жовтня 2018 року між Україною та МВФ було досягнуто згоди щодо започаткування нової спільної з Міжнародним валютним фондом Програми Stand-by тривалістю 14 місяців та обсягом 3,9 млрд. дол. США, яка замінила Програму EFF, схвалену у березні 2015 року.
 • Програма Stand-by 2018 року направлена на збереження фіскальної консолідації та зменшення інфляції, а також на реформи, спрямовані на зміцнення податкового адміністрування, фінансового та енергетичного секторів.
 • 05 грудня 2018 року Україна направила Лист про наміри Уряду України і Національного банку України до Міжнародного валютного фонду та Меморандум про економічну та фінансову політику з метою започаткування нової програми Stand-by.

18 грудня 2018 року Рада виконавчих директорів МВФ схвалила відповідну Програму для України та прийняла рішення про виділення Україні першого траншу за Програмою у розмірі 1 млрд. СПЗ (близько 1,38 млрд. дол. США).

 • Загалом, в рамках співробітництва з МВФ Україна отримала 22410,76 млн. СПЗ (еквівалент 32900 млн. дол. США).

 

ГСРР 1920 - гібридна "республіка" більшовицького Кремля у Галичині

Юліан Бачинський - перший ідеолог незалежності України

Російські окупанти п’ять разів обстріляли позиції ЗСУ на Донбасі

Щоб вибити ворога з Донбасу — українські військові навели переправу через річку Айдар

Зеленський вніс в Раду законопроєкт про відповідальність за брехню в декларації

Бюджет-2021 збільшує видатки на владу та силовиків Зеленського і забирає гроші в освіти, культури і місцевого самоврядування

Повний локдаун через COVID: стало відомо, які варіанти розглядає влада

Росія на Донбасі укріплює свої позиції використовуючи режим “тиші” – розвідка

Третяк про завдання нової влади Рівного: загальний аудит, боротьба з COVID-19 і перевірка комунальних закладів

Ліга націй: Україні присудили технічну поразку у скасованому матчі зі збірною Швейцарії

 

За тиждень влада вирішить, чи буде повний локдаун

Тритижневе введення локдауну в Україні може звести захворюваність на COVID-19 до нуля, - МОЗ

Кличко наполягатиме на роботі метро у разі введення локдауну

12-річна учениця "замінувала" школу в Києві, евакуювали 300 осіб

Україна може виготовляти зареєстровану вакцину від COVID-19

У МОЗ анонсували нововведення щодо виклику “швидкої” для хворих на COVID-19

У МОЗ допускають введення жорсткого карантину в Україні

І в Україну теж: ЮНІСЕФ готує глобальну операцію з доставки вакцини від коронавірусу у 92 країни світу

В Івано-Франківську припинили прийом хворих на коронавірус через брак кисню

В Україні спостерігається стабілізація ситуації з кількістю госпіталізованих з COVID-19

 
27-11-2020 - politics

ГСРР 1920 - гібридна "республіка" більшовицького Кремля у Галичині

27-11-2020 - politics

Юліан Бачинський - перший ідеолог незалежності України

27-11-2020 - politics

Російські окупанти п’ять разів обстріляли позиції ЗСУ на Донбасі

27-11-2020 - politics

Щоб вибити ворога з Донбасу — українські військові навели переправу через річку Айдар

27-11-2020 - social

За тиждень влада вирішить, чи буде повний локдаун

27-11-2020 - politics

Зеленський вніс в Раду законопроєкт про відповідальність за брехню в декларації

27-11-2020 - politics

Бюджет-2021 збільшує видатки на владу та силовиків Зеленського і забирає гроші в освіти, культури і місцевого самоврядування

27-11-2020 - politics

Повний локдаун через COVID: стало відомо, які варіанти розглядає влада

27-11-2020 - social

Тритижневе введення локдауну в Україні може звести захворюваність на COVID-19 до нуля, - МОЗ

27-11-2020 - social

Кличко наполягатиме на роботі метро у разі введення локдауну

27-11-2020 - politics

Росія на Донбасі укріплює свої позиції використовуючи режим “тиші” – розвідка

25-11-2020 - politics

Третяк про завдання нової влади Рівного: загальний аудит, боротьба з COVID-19 і перевірка комунальних закладів

25-11-2020 - politics

Ліга націй: Україні присудили технічну поразку у скасованому матчі зі збірною Швейцарії

25-11-2020 - social

12-річна учениця "замінувала" школу в Києві, евакуювали 300 осіб

25-11-2020 - politics

Дискредитація права народу боротись проти тиранії: заява Музею Революції Гідності щодо обшуків

25-11-2020 - politics

Головнокомандувач ЗСУ пояснив, чому військові не відкрили вогонь у відповідь на поранення бійця ООС снайпером

25-11-2020 - politics

За час “всеосяжного перемир’я Зеленського” на Донбасі загинуло четверо українських військових

25-11-2020 - social

Україна може виготовляти зареєстровану вакцину від COVID-19

25-11-2020 - politics

Шмигаль не виключає локдауну на зимові свята

25-11-2020 - politics

За 122 дні перемир’я загинуло четверо українських бійців, 14 зазнали поранень

25-11-2020 - social

У МОЗ анонсували нововведення щодо виклику “швидкої” для хворих на COVID-19

25-11-2020 - social

У МОЗ допускають введення жорсткого карантину в Україні

24-11-2020 - politics

ТВК оголосила Олександра Третяка мером Рівного

24-11-2020 - politics

Снайпер бойовиків поранив українського бійця: він у важкому стані

24-11-2020 - social

І в Україну теж: ЮНІСЕФ готує глобальну операцію з доставки вакцини від коронавірусу у 92 країни світу

24-11-2020 - politics

Зміни до бюджету: безробітним видаватимуть кошти на підприємницьку діяльність

24-11-2020 - politics

“Вовині тисячі”: Зеленський пообіцяв виплати збанкрутілим ФОПам і звільненим працівникам

24-11-2020 - social

В Івано-Франківську припинили прийом хворих на коронавірус через брак кисню

23-11-2020 - politics

Ініціатива Тримор'я має міжпартійну підтримку парламенту США

23-11-2020 - social

В Україні спостерігається стабілізація ситуації з кількістю госпіталізованих з COVID-19

23-11-2020 - politics

Оновлення влади і боротьба з COVID-19 – Третяк назвав перші кроки на посаді мера Рівного

23-11-2020 - social

Троє столичних копів викрали львів'янина і вимагали 10 тисяч доларів

23-11-2020 - politics

В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів

23-11-2020 - politics

На виборах мера Рівного переміг кандидат “Європейської Солідарності” Олександр Третяк – ТВК

23-11-2020 - social

В Україні 12 тис. хворих на COVID за добу

23-11-2020 - politics

ОБСЄ: На Донбасі від початку року загинули 18 цивільних

23-11-2020 - politics

Нова перевірка: до Музею Революції Гідності знову прийшли правоохоронці

23-11-2020 - social

Масового тестування на COVID-19 у Києві не буде: названо причину

22-11-2020 - politics

У Рівному намагалися підкупити виборців на користь кандидата в мери

22-11-2020 - politics

Війна на Донбасі: російські найманці двічі обстріляли позиції ЗСУ

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика