Іван Заєць: У всіх агітаційних поїздках мені доводилося «відмивати» Ляшка  
31 жовтня 2014

Провал Радикальної партії Олега Ляшка на парламентських виборах пов’язують з масованою медіаатакою на цей проект. Під час виборчої кампанії «радикалів» нещадно «мочив» телеканал «1+1», який належить губернатору-мільярдеру Ігорю Коломойському.

Ляшку приписували зв’язки зі старою командою Віктора Януковича, яка начебто фінансує політика і його проект. Мовляв, саме тому Ляшко не критикує Опозиційний блок, де поховалися найодіозніші представники минулого режиму.

Як не дивно, саме такої точки зору притримується й депутат п’ятьох скликань Іван Заєць. Він ще декілька тижнів тому планував «застрибнути» до нової Ради з допомогою Ляшка.

Заєць, хоч і є членом Народного руху, на старті виборчої кампанії вигулькнув у списку Радикальної партії. Участь відомого політика-демократа у виборах урочисто анонсував сам Ляшко під час першого етапу передвиборчого з’їзду «радикалів». 14-е місце у списку, на яке поставили екс-депутата, цілком дозволяло йому знову розраховувати на мандат.

Однак потім політичний роман «радикалів» з Зайцем обірвався. У Ляшка несподівано вирішили відмовитися від послуг досвідченого парламентаря. Сам Ляшко пояснив це тим, що Заєць начебто потрапив під «народну люстрацію» як політик, який уже був депутатом.

Втім сам «люстований» дивується з цих пояснень: під час формування першої версії списку претензій до нього не виникало. Одразу після свого виключення зі списку рухівець надіслав відкритого листа Ляшкові, у якому звинуватив того у співпраці з колишніми регіоналами, а також в політичній несамостійності.

В інтерв’ю «Главкому» Іван Заєць розповів про те, чому спочатку повірив Ляшку, як «відмивав» його репутацію, та про те, чому Петро Порошенко і Арсеній Яценюк можуть повторити долю Ющенка і Тимошенко.

Розкажіть, коли і як саме вам надійшла позиція від Олега Ляшка увійти до списку, адже у багатьох експертів ваша поява у цьому проекті викликала відвертий подив?

Коли саме? Ну воно ж плавно до того йшло. І чому тут дивуватися? Ну. тому, що я активний, та і все.

Той самий «Опозиційний блок» ці «експерти» пропустили, дали змогу вести кампанію в тепличних умовах. Хоча усі знали, що у цій політичній силі зосереджені впливові фігури режиму Януковича, люди, які мають промосковську орієнтацію. Зараз уже ідуть пояснення, що, мовляв, треба ж було мати представників у Верховній Раді тим людям, які мають особливу думку. Але це не особлива думка. Якщо мова іде про сепаратизм, про антиукраїнську діяльність, то це не є особливою думкою.

Ви відхились від питання. Але гаразд. Отже, «Опозиційний блок» представляє сепаратистів?

Ну, кого представляє Добкін, кого представляє Шуфрич? Ми забули, на якій стороні він сидів у Донецьку? На стороні Росії.

Отже, своє виключення зі списку Радикальної партії ви пов’язуєте з критикою «Сильної України» і «Опозиційного блоку», з якою ви виступали під час зустрічей з виборцями? Про що ви саме говорили людям?

Я так і пояснював, що в «Опозиційному блоці» є політики, які формували промосковську політику в Україні. Не забувайте, що ці люди голосували за закони 16 січня, вони розв’язували руки на силове вирішення долі Майдану…

Хто фінансував ваші поїздки з агітацією по Україні, «Радикальна партія», чи «Рух», членом якого ви є?

Тур почався дуже пізно… У середині серпня рейтинг «Радикальної партії» був на рівні 17-18%, після чого відбувся обвал. Чому? Є кілька причин. По-перше, Ляшко здобув популярність завдяки політиці фінтів. Хто добре знає футбол, той знає добре гравців, які люблять фінтити. Раз пофінтив, сподобалося людям, когось кинув наліво, направо, пішов далі. Другий раз. Але дуже часто люди, які схильні до фінтів, вони зафінтовуються і вже не грають на команду.

Ви були у списку Радикальної партії дуже короткий термін, з 6-го до 13-го жовтня, між двома етапами VI-го з’їзду цієї політичної сили. Чи їздили ви разом з Ляшком на зустрічі з виборцями?

Так, була одна така поїздка після з’їзду 6-го жовтня. Їздив до Жашкова, Черкаської області. Я сам відправився туди на машині. Вже на місці зустрівся з Ляшком. Потім він поїхав по своїх справах, а я по своїх. Ви розумієте, щоб дати відповідь на питання, чому мене виключили зі списку, потрібно отримати відповідь на те, чому у нього обвалився рейтинг.

По-перше, як я уже казав, він прихильник політики фінтування. По-друге, ті ляльководи, які за ним стоять, так само не хотіли його високого результату. Їм краще мати клоуна на замовлення, ніж людину, яка увірветься у велику політику. Бо якщо була б велика фракція, Ляшко би міг від них і відірватися (олігархів-ляльководів, – «Главком»). Їх просто задовольняє сам факт присутності його фракції у Верховній Раді.

І все ж, за чий рахунок ви їздили агітувати, Ляшко фінансував ці заходи?

Наприклад у Жашків сам сів у машину і поїхав. У Горохів, у Лохачі, коли їхав, то надійшла вже партійна машина від Радикальної партії. Тоді я вперше працював із мікрофоном.

Де ще ви встигли побувати з агітаційним туром?

У Житомирі я був із Златою Огневич і Андрієм Лозовим. В інших поїздках я був сам. Там, де я був сам, то обов’язково залучав (до зустрічей з виборцями – «Главком») кандидатів у депутати, які йшли по мажоритарних округах. Наприклад, був у Радомишлі, мені сподобався дуже мажоритарник Віктор Дубас (в окрузі №66, на Житомирщині, посів восьме місце, заручившись підтримкою близько 3,66% виборців – «Главком»). Був на Волині у місті Горохів. Там балотувався В’ячеслав Федін (в окрузі №20 посів сьоме місце, здобувши 5,76% голосів – «Главком»). Цей хлопець мені теж дуже сподобався. Якщо говорити про Сокаль, про Червоноград Львівської області, то там був представник наш, соратник по нашій партії Андрій Корнат (в окрузі №124 посів сьоме місце, набравши 5,57% голосів виборців, згідно із даними сайту ЦВК – безпартійний – «Главком»). Все це молоді люди, але готові політики.

Отже, ви за свій кошт їздили, агітували…

Я не хочу копатися в цих дрібницях. Я не пов'язаний був з великими грішми. Я не був включений в якісь програми. В цьому плані ви даремно мене розпитуєте, треба питати тих, хто сидів на якихось бюджетах. Агітаційна кампанія почалася дуже пізно. Коли я був у штабі, то казав, що потрібно швидше починати, бо ж падіння рейтингу триває, нічого не змінюється.

Другий етап VI з’їзду Радикальної партії, на якому було ухвалено рішення про виключення вас зі списку, відбувся 13-го жовтня. Чи знаєте, хто був учасником того етапу з’їзду, хто саме вплинув на рішення про ваше виключення?

Я не знаю, хто був учасником. І я сумніваюся, що такий з’їзд відбувся взагалі. Дуже багато делегатів, учасників першого етапу з’їзду мені телефонували і казали про те, що взагалі не знали про те, що буде такий з’їзд (2-й етап VI-го з’їзду Радикальної партії – «Главком»).

За списками партії Ляшка депутатом став, наприклад, колишній керівник «Укравтодору», близький до Валерія Хорошковського, колишній чиновник адміністрації президента Кучми Валерій Вощевський. Траплялись серед кандидатів і інші люди з неоднозначною репутацією. Ви нині так нещадно критикуєте Радикальну партію, але чому самі, дізнавшись про таких людей у списку партії, не відмовитися від участі у виборах в одній компанії з ними?

Тоді я ще не знав цих людей, ви розумієте? Останні півроку у мене була співпраця персонально тільки з Ляшком. Все. Ви подивіться, які там метаморфози були. Список зачитувався з аркуша паперу (під час з’їзду – «Главком»). Зачитували одних, а потім їх не виявилося у списку взагалі. Натомість з’являлися ті, кого не зачитували у цьому списку. Але не це мене цікавило. Мене цікавило те, що я хотів сполучити два політичних покоління. Перше – це державотворчі, і друге – молоді люди, які захотіли себе реалізувати у політиці.

У відкритому листі до Олега Ляшка ви написали про те, що декілька раніше узгоджених між «Рухом» і Радикальною партією мажоритарників опинилися поза переліком тих, яких зареєструвала ЦВК. Чому так сталося, кого саме відсторонили від виборчої кампанії?

На етапі реєстрації кандидатів у ЦВК прізвища узгоджених з «радикалами» мажоритарників кудись ділися. Це були члени «Руху». Їх чимало, але не хочу їх називати. Чому так трапилося? Це небажання його (Ляшка, - «Главком») фінансових донорів, ляльководів бачити мене у списку як людину зі стійкою політичною і моральною позицією. Його вузьке оточення не бажало бачити мене в його команді тому, що їм ця українська справа до одного місця… Ще одна причина полягає в тому, що я не вкладався в їх модель політичної поведінки. Навіть їх виборчий список формувався під ці фінти. Там немає команди, немає людей, які були б зорієнтовані на вирішення конкретних проблем.

Серед узгоджених з Ляшком кандидатур-мажоритарників чи були лідери «Руху» Василь Куйбіда і В’ячеслав Коваль?

Серед погоджених кандидатур були найвищі за статусом рухівці і дуже поважні люди в історичному плані, які утворили Рух, які доклали багато зусиль до створення української держави. Між іншим, Ляшко мені спочатку пропонував самому іти (до списку), ні з ким не домовляючись. Я відповів йому, що це неправильно. Сказав йому, що, мовляв, давай будемо думати про альянс «Руху» і «Радикальної партії». Про цей альянс була домовленість між керівництвами двох партій.

Ви казали, що колеги і друзі відмовляли вас від балотування в Раду за списками Радикальної партії. Чому не дослухалися до їх порад?

Ще раз вам кажу. Моя лінія поведінки була дуже проста і однозначна. Ситуація в Україні така нині склалася, що я розраховував: війна, загроза українській державності буде змінювати політиків, в тому числі і Ляшка. Я чудово бачив Ляшка в парламенті, я бачив його сильні і слабкі сторони. Я не копався в його біографії і таке інше. Старався дивитися на те, як він поводився. Я розраховував на те, що війна його змінила. Окрім того я розраховував на те, що сьогодні потрібно об’єднати зусилля для захисту держави і нації…

Ви пристали на пропозицію Ляшка увійти до списку, але чи дав Рух, до якого ви належите, згоду на вашу участь у виборах за списками іншої політичної сили?

Так. З’їзд Руху нам дав такий дозвіл. На з’їзді було навіть рейтингове голосування. З’їзд доручив визначити формат співпраці з партією Ляшка політраді.

А чому Рух вирішив не брати участь у виборах самостійно?

Розумієте, тут ні грошей, нічого не було. Будь-які вибори вимагають фінансових вливань.

Чи кликали вас до своїх виборчих списків інші політичні сили?

Розмови були з усіма. Але на таку конкретну домовленість (щодо участі у виборах) вийшли тільки з Ляшком.
 
Необхідність свого балотування ви пояснювали бажанням, аби в парламенті були міцнішими позиції представників українських патріотичних сил. Але звідки взялась упевненість, що своєю участю у виборах за списками партії Ляшка ви б підвищили популярність патріотів?

По-перше, підтримка складається з великої роботи. Рух має структури на місцях, людей, які дуже довго були в політичному процесі, дуже багато виборчих кампаній провели. Ці всі люди могли би суттєво посилити виборчу кампанію Радикальної партії. Взагалі, у нас задумувалася співпраця як альянс двох партій. В той же час, ніхто не буде зазіхати на самостійне існування Руху. Така домовленість була. З іншого боку я, до певної міри, знаний в Україні політик. Є чимала кількість людей, яка підтримує мою політичну діяльність. Це ж не секрет, я думаю? Тому ті сумніви, які виникали у людей щодо Ляшка, до Радикальної партії, певною мірою нівелювалися співпрацею Радикальною партією і моєю персоною…

Після того, як вас «викинули» зі списку, ви мали розмову з Ляшком?

Я висловлював бажання поговорити з ним. Звістка (про виключення зі списку – «Главком») наздогнала мене у Горохові, Волинської області, перед зустріччю з людьми. Спочатку я не повірив. Може, думав, це фейкова інформація. Почав телефонувати Ляшку, щоб запитати його, що це таке? Він не відповідав, хоча телефон то був зайнятий, то вимкнений. Потім я надіслав йому sms. Він і на нього не відповів. Я почав телефонувати у штаб, тому самому Вощевському, Купрієнку (Олег Купріянко - заступник голови Радикальної партії – «Главком»). Вони також не відповідали. Тільки Ігорю Попову додзвонився. Він сказав, що не знає, де це зібрання проходить (другий етап VI з’їзду Радикальної партії – «Главком»), воно якесь втаємничене. Казав, що десь він чув лівим вухом про те, що дійсно, начебто мене виключили зі списку. Стало зрозуміло, що це ніяка не фейкова інформація.

І ви після цього продовжили агітацію?

Тоді я виступив перед людьми. Ви ж розумієте, у всіх цих поїздках мені доводилося відмивати Ляшка. «Чому я там (у списку Радикальної партії – «Главком»), чому із таким авантюристом?» Не було у мене жодної зустрічі, щоб не було таких запитань… Коли люди прочитали пояснення Ляшка про моє виключення, зрозуміли, що то був його підлий вчинок … Ніхто під час зустрічей зі мною не ставив вимогу мого виключення.

Сьогодні ви говорите дуже критичні речі про Ляшка. Хіба місяць тому вам було приємно іти в одній команді з цією людиною?

Розумієте, немає безгрішних людей. Але в політиці і в звичайному житті є моменти, де людина пориває зі своїм минулим. Доволі нормальна співпраця у нас була у нас в останні місяці. В кінці я почав придивлятися, рекомендував йому по ходу виборчої кампанії відійти від цієї політики фінтування. Перші його поїздки до зони АТО були цілком щирими… Але потім вони уже були показушними. Я йому радив відійти від цієї тактики…

Більшість українців проголосували на виборах за чинну владу. Людей влаштовує те, що відбувається в країні?

Не зовсім так. Ви ж бачите, заявка від людей була на нові політичні сили. Ця заявка відчувається через цю ж саму «Самопоміч». Але треба говорити про те, що у цілому люди поставили на певний досвід і тому вони голосували за Народний фронт і Блок Петра Порошенка… Так, була нерішучість цієї влади на перших порах, але виборець все рівно сказав, що ці люди мають певний досвід серйозної політичної діяльності і ми ставимо на них.

Ви згадали «Самопоміч». Симпатизуєте цій партії?

Потрібно побачити цих людей у справі, а потім давати оцінки. Поки що справ не було.

Нині бачимо неприховане протистояння за лідерство між Блоком Порошенка і Народним фронтом. Чи може це протистояння привести до повторення історії Ющенка і Тимошенко?

Все може бути. Але якщо Порошенко і Яценюк хоча б трошки є відповідальними політиками, то вони повинні зрозуміти, що в разі, якщо не буде домовленості між ними, то їх очікує доля Юлії Тимошенко і Віктора Ющенка. Дуже тяжко спрогнозувати, яка доля очікує Україну…

Вони зараз заручники не тільки своїх команд, вони заручники своєї політики. Вони ж не захотіли у Верховній Раді змінити виборчу систему. Тепер і чубляться навколо того, хто перший, а хто другий. Зрозуміло, якщо брати європейську практику, то той, хто провів більше депутатів у парламент, той є переможцем. Але українська практика інша. В Європі ви ніде не найдете такої змішаної системи, де б половина парламенту формувалася за закритими списками. Це надзвичайно погана система…

У Порошенка і Яценюка немає іншого виходу, аніж домовлятися. Я би радив створити коаліцію виключно на партійній основі… Якщо вони ще кілька днів продовжать з’ясовувати, хто перший, а хто другий, то дуже багато втратять. За цією боротьбою вони не помічають того, що іде війна.

Я пропонував би робити коаліцію на базі двох партії, Блоку Порошенка і Народного фронту. Ясно, що сьогодні у «Самопомочі» є золота акція, ця політична сила може відіграти велику роль як стимулятор появи відкритої політики, політики реформ…


ГЛАВКОМ

 


 

У Зеленского приняли решение о проведении досрочных местных выборов

Єфремова випустили з СІЗО: пробув там 3 роки

Добкины не прошли в Раду

У 44 округах пораховано 100% голосів. У 26 із них перемогли кандидати від Слуги народу

Вертоліт із спецпризначенцями вилетів на округ, де програє Пашинський

Вертоліт із спецпризначенцями вилетів на округ, де програє Пашинський

Вакарчук звернувся до Зеленського: просить захистити "Голос" від Дубневича

Миллиардер Жеваго теряет мандат после 21 года в Раде

Нардепи Пашинський і Арешонков програли округ вчителю Коростенської школи

Разумков натякнув, що "Слузі народу" для коаліції більше ніхто не потрібен

 

Вибори до Ради: явка перевищила 19%

Под Луганском четверо украинских военных подорвались на мине. Двое погибли

На Донбассе началось "хлебное перемирие"

Вулкан Этна начал извергаться в Италии

Оточення Зеленського обмежує його контакти, – ЗМІ

Мощное землетрясение в Греции вызвало перебои с электричеством и связью

Бухгалтерка Ігоря Кривецького скупила ще 65 га землі для розширення курорту за рахунок земель для учасників АТО

Обман зрения. Ударил ли Зеленский министра обороны. Видео

Недалеко от Афин произошло землетрясение, жители выбежали на улицы

Маркіян Мальський спростував чутки про своє призначення послом у США

 
22-07-2019 - politics

У Зеленского приняли решение о проведении досрочных местных выборов

22-07-2019 - economy

Гривня на міжбанку зміцнилась

22-07-2019 - politics

Єфремова випустили з СІЗО: пробув там 3 роки

22-07-2019 - politics

Добкины не прошли в Раду

22-07-2019 - politics

У 44 округах пораховано 100% голосів. У 26 із них перемогли кандидати від Слуги народу

22-07-2019 - politics

Вертоліт із спецпризначенцями вилетів на округ, де програє Пашинський

22-07-2019 - politics

Вертоліт із спецпризначенцями вилетів на округ, де програє Пашинський

22-07-2019 - politics

Вакарчук звернувся до Зеленського: просить захистити "Голос" від Дубневича

22-07-2019 - politics

Миллиардер Жеваго теряет мандат после 21 года в Раде

22-07-2019 - politics

Нардепи Пашинський і Арешонков програли округ вчителю Коростенської школи

22-07-2019 - politics

Разумков натякнув, що "Слузі народу" для коаліції більше ніхто не потрібен

22-07-2019 - politics

Умер один из авторов Конституции Украины Виктор Мусияка

22-07-2019 - politics

Після підрахунку 76% голосів Віктор Балога не проходить у Верховну Раду

22-07-2019 - politics

Нардепи Кононенко, Мамчур, Москаленко, Різаненко і Міщенко програють в округах на Київщині

22-07-2019 - politics

Надія Савченко набрала 8 голосів (1,2%) і посіла 8 місце в окрузі на Донеччині

22-07-2019 - politics

Віра Савченко зайняла 4 місце в окрузі, де переміг генеральний директор Авдіївського коксохіму з Дагестану

22-07-2019 - politics

Грановський, Святаш, Писаренко, Біловол і Добкін-молодший програють вибори кандидатам від Слуги народу на Харківщині

22-07-2019 - politics

Сергій Ківалов після підрахунку 56% голосів програє вибори в Одеській області

22-07-2019 - politics

Євген Червоненко програє вибори кандидату від Слуги народу, - дані ЦВК

22-07-2019 - politics

Юзик из "Квартала" победил на округе в Кривом Роге

22-07-2019 - politics

ЦВК опрацювала більш, ніж 45% протоколів

22-07-2019 - politics

Список відомих політиків, які не проходять у Раду по даним ЦВК

22-07-2019 - politics

Дані ЦВК на 9 ранку: Слуга народу проводить 247 депутатів

22-07-2019 - politics

На виборах до ВР явка становила 49,84 – дані ЦВК з усіх 199 округів

21-07-2019 - politics

Полиция проверяет информацию об автобусах с подозрительными лицами, которые едут в Киев

21-07-2019 - politics

Явка виборців у Львові склала 52,34%

21-07-2019 - politics

Садовий більше не очолюватиме "Самопоміч"

21-07-2019 - politics

Явка на выборах в Раду составила меньше 50% – ОПОРА

21-07-2019 - politics

Явка избирателей к 20:00 достигла 50%

21-07-2019 - politics

Экзит-полы: Партия Шария набирает 3%, Самопомич - 0,6%, партия Гриценко 1%

21-07-2019 - politics

Екзит-пол КВУ та SOCIS: до парламенту проходять партії "Слуга народу" - 44,71% голосів, "ОПЗЖ" - 12,24%, "Євросолідарність" - 8,54%, "Батьківщина" - 7,56%, "Голос" - 5,94%

21-07-2019 - politics

"Слуга народу" стала лідером в усіх регіонах

21-07-2019 - politics

С начала суток обстрелов на Донбассе не зафиксировано

21-07-2019 - politics

ДО РАДИ ПРОХОДЯТЬ 5 ПАРТІЙ – ЕКЗИТ-ПОЛ

21-07-2019 - politics

Жителей Владивостока призвали не выходить из дома. На регион, который уходит под воду, идет тайфун

21-07-2019 - politics

В ЦИК сообщили, что выборы проходят без системных нарушений

21-07-2019 - politics

Із початку перемир'я обстрілів на Донбасі не зафіксовано - Міноборони

21-07-2019 - social

Вибори до Ради: явка перевищила 19%

21-07-2019 - social

Под Луганском четверо украинских военных подорвались на мине. Двое погибли

21-07-2019 - politics

В Донецкой области зафиксировали первую серьезную фальсификацию выборов

Всі новини

 

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

Олег Соскін: Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи

 

Открытые Сен-Готардского тоннеля и сатанинский ритуал

Підбірка матеріалів Олега Соскіна на тему Балто-Чорноморського Альянску за 1992-2017 роки

Продаю квартиру. Apartment for sale. Gonchara street 43V

 

В Николаевской области нашли застреленным кандидата в нардепы

Прикріпили гранату: на Рівненщині замінували автівку кандидата у нардепи від «Свободи»

Спецоперація в Італії: В ультраправих виявлено арсенал зброї

В здание телеканала 112 в Киеве выстрелили из гранатомета

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика