Розведення військ у Абхазії закінчилось російським наступом. А в Україні?  
11 жовтня 2019

Міністерство оборони України заявляє, що негайне розведення військ дозволить зберегти життя багатьох військових та цивільних жителів держави. Проте подібні військові заходи робляться по-різному у різних ситуаціях, кожна з яких має масу «підводних каменюк».

Наприклад, у 1993 році абхазькі сепаратисти разом із російською регулярною армією захопили грузинський Сухумі, столицю регіону Абхазії. Ця подія стала однією з наймашстабніших збройних конфліктів, особливо за кількістю жертв серед мирного населення. До цих подій мав безпосереднє відношення Сергій Шойгу, який зараз обіймає посаду міністра оборони Росії. До того ж, нещодавно в одному з інтерв’ю він дав чітко зрозуміти, що вважає свою псевдомиротворчу місію в Абхазії успішною.

Той факт, що війна не може тривати вічно, зрозумілий усім, але чи можливо зараз розвести війська, який ризик того, що звільнені Україною позиції займуть бойовики і як має діяти наша влада?

Про це ІА «Вголос» дізналось у військових експертів Михайла Жирохова, Олега Старикова та Леоніда Полякова.

Чи є зараз можливим адекватне розведення військ?

Михайло Жирохов:

Розведення буде тільки погіршувати тактичну і стратегічну ситуацію

На даний момент розведення військ не є можливим. Справа в тому, що ця лінія протистояння кристалізовувалась протягом п’яти років. Там, де було можливо відійти і зробити якесь розведення, це було зроблено саме по собі. Якщо зараз буде відбуватись якесь розведення, воно буде тільки погіршувати тактичну і стратегічну ситуацію на окремих напрямках.

Наприклад, якщо взяти село Петрівське, то ми там зараз знаходимось на висотах і якщо будемо відходити, то відійдемо у низину. У військових є таке поняття як «висота», тобто вище, ніж супротивник, і це  завжди є переважаючою позицією. Тому, якщо ми відступимо, то опинимось внизу. Чому, наприклад, бойовики не можуть взяти Широкіне? Тому, що їхні позиції знаходяться нижче, ніж позиції наших воїнів. Якщо ми відступимось із таких висот, то всі розуміють, що завтра їх займуть окупаційні війська.

Олег Стариков:

Адекватні рішення є завжди, але для цього потрібно враховувати не лише політичну складову, а й воєнну і природню. Якщо б зараз було прийняте якесь конкретне рішення нашої влади і наказ відвести війська, то військові це легко б зробили. Але такі речі були б логічнішими у літній період: відійшли б по сухому, обладнання було б легше транспортувати, зробили б нові позиції, провели б зв’язок і хорошу логістику. А зараз, коли вже розпочався осінньо-зимовий період, якщо буде прийняте рішення у жовтні чи листопаді, то уявіть, як по нашому чорнозему буде «зручно» це все перевозити і будувати. До того ж, вийде так, що наші воїни будуть вимушені зимувати у наметах. Я вважаю, що це неправильно з точки зору тієї політики, яку ми ведемо і тієї армії, яку ми будуємо. У нашій армії повинні любити і поважати солдата, а не ненавидіти, як це було у Радянському Союзі.

Тому сама армія виконає будь-який наказ вищого військово-політичного керівництва, якщо він буде конституційним. Але цей наказ потрібно віддавати без поспішать, 20 разів подумати, порадитись із командувачем ООС, розрахувати ресурси, час і сили для того, щоб провести такий військовий захід.

Леодін Поляков:

Поки ми не встановимо контроль над окупованими територіями або не підемо на великі поступки, прогресу не буде

На мою думку, зараз немає можливості якісно розвести війська. Якщо ми говоримо про те, що припиняться диверсії, обстріли і таке інше, то умов для цього наразі немає взагалі. Їх теоретично можна почати створювати за взаємною згодою, але весь попередній досвід нам каже, що поки ми не встановимо контроль над окупованими територіями або не підемо на великі поступки, як пішла Молдова у Придністров’ї, прогресу не буде. Також можна навести приклад південної Осетії, де кордон «ходить» по землі і весь час просувається у бік Грузії.

Усі ці бойовики і сепаратисти мають цінність для Кремля лише у випадку, коли вони створюють проблеми Україні. Як тільки вони перестануть це робити, вони втратять свою вагу і будуть животіти, як це роблять бойовики в Абхазії, Осетії чи ще десь.

Навряд чи варіант із великими поступками пройде в Україні, тому поки усі ці політико-економічні речі не будуть врегульовані, у нас завжди буде ця «сіра» зона, куди будуть заходити бойовики РФ і будуть «кошмарити» місцеве населення. Зараз не зрозуміло, чи буде Україна конституційно захищати своїх громадян на цих територіях і як це зробити: поліція, нацгвардія чи ще хтось. Армія ж відходить…

У 1993 році в Абхазії російська регулярна армія і місцеві сепаратисти погодились на відведення військ, але пізніше завдали удару і зайняли позиції, які були звільнені абхазькими військовими. Чи є ризик повторення цих подій на Донбасі?

Михайло Жирохов:

Не існує жодного запобіжника таким речам

Звичайно, що такий сценарій є можливим. Як мінімум тому, що наразі не існує жодного запобіжника. Запобіжник в обличчі ОБСЄ є просто смішним, адже ця організація на левову частку контролюється Росією. Туди входять представники Білорусі, Вірменії та країн-сателітів РФ. Після 2018 року, коли була підірвана автівка ОБСЄ і були обстріли, європейські представники покинули місію ОБСЄ на Донбасі. Тому просто немає кому контролювати всі ці розведення і маневри.

Наприклад, нещодавно українська сторона писала в ОБСЄ з приводу станиці Луганської, а там лише розвели руками. Вони сказали, що вони написали листа у Кремль, але їм ніхто не відповів, на тому все.

Олег Стариков:

Ймовірність завжди є, але для того, щоб таких дій з боку Росії не було, у нас є Генштаб. Це вищий орган військового управління. Також є військова і воєнна розвідки. Наші стратегічні партнери розвідують різну інформацію, що теж необхідно використовувати. Коротше кажучи, ми маємо усі види розвідки і контррозвідки, які дозволять викрити подібні замисли РФ. Тактичним переміщенням і військовим маневрам обов’язково передує маса різноманітних ознак, про які ми будемо знати заздалегідь. Я думаю, що за 5 років війни наше вище військове керівництво і відповідні вищі навчальні заклади вже оволоділи цим мистецтвом. Вони вже точно проаналізували, що таке ведення  «нелінійної» військової кампанії і можуть виявляти подібні речі на ранніх етапах і запобігати їм.

Тобто, я вважаю, що наша  армія зможе передбачити і випередити такий план Путіна, якщо він буде. І, в залежності від ситуації, ми будемо розуміти: можна зараз відводити свої війська чи ні.

Леонід Поляков:

Бойовики не обов’язково будуть у формі чи зі знаками розпізнавання

Наскільки великий такий ризик зараз сказати не може ніхто крім Путіна, але він, безумовно, є. Бойовики не обов’язково будуть у формі чи зі знаками розпізнавання, це можуть бути «зелені чоловічки» чи ще щось подібне, як було на початку АТО. Також вони можуть бути серед місцевого населення, мати зброю і просто нищити проукраїнських людей. Це і буде контроль територій Росією. При цьому Лавров буде все заперечувати, казати, що там нікого немає і це все справа рук місцевого населення, але це все одно буде втрата контролю України над цими територіями.

Також обв’язково будуть мати місце різного роду провокації і диверсії. Будуть застосовуватись міни, будуть засилатись диверсійно-розвідувальні групи. До того ж, нам не відомо, яка буде відстань між арміями. Нехай, 5 кілометрів. Навіть малокаліберна артилерійська зброя може вести вогонь з такої відстані. Не прицільно, звичайно, але снаряди можуть долітати.

Тому ще раз виникає питання: хто буде забезпечувати порядок і контроль на цих територіях? Це має бути або Україна, або миротворці, інших варіантів немає.

Як би зараз мала діяти наша влада і президент Зеленський?

Михайло Жирохов:

Потрібно було діяти, як діяв Генштаб Муженка, коли вони контролювали обстріли. Для відведення необхідно, щоб протягом семи днів на певному напрямку не було обстрілів. Будь-який постріл з боку бойовиків фіксувався, писався лист до ОБСЄ, в якому було вказано, що саме з цього дня ми починаємо відлік заново.

Зі сторони Росії умови формально виконувались, але обстріли велись щодня. Тому зараз відведення військ у тих умовах, які ми маємо зараз, це нонсенс.

Леонід Поляков:

Головне – нікуди не поспішати. Якщо із військової точки зору, то зараз треба оцінити ситуацію, врахувати всі ризики і створити певне угрупування (піхоти, артилерії, танків, літаків і всього іншого), забезпечити ресурси, продумати різні варіанти розвитку подій, якщо не вдасться головний варіант і вже аж тоді якось діяти. Поки що цього ніхто не робить, судячи з того, що відбувається.

Так само і в політичному плані. Необхідно зрозуміти і зважити усі ризики кожної наступної дії, не поспішати і запропонувати свій варіант розвитку подій.


Роман Гурський, ІА «Вголос»


 

На півдні посилили охорону інфраструктурних об'єктів через загрозу вторгнення Росії - командувач ОС

«Медичні закупівлі» вперше уклали контракт після скандалу навколо захисних костюмів

Переговори в Мінську не дозволяють компромісів — посол Польщі в Україні

На Київщині розгорається скандал через новий поділ на райони

Без Голосу. Українці готові провести в Раду п’ять партій — опитування

Українці відповіли, на який міжнародний союз варто орієнтуватися

Чоловік підпалив себе на мітингу проти Авакова

Поршуення Зеленським карантину: Авакову в Раді не дозволили відповісти на запитання про штраф президенту

Під Радою підпалили фаєри

От Одессы до Бердянска: Россия готовится к броску на Украину

 

Скасування карантину можуть уповільнити

Призов в Україні 2020: що буде зі школярами та випускниками

Пом’якшення карантину не скасовує масковий режим, – МОЗ

Напередодні вихідних частина киян залишилася без води

Київ і 7 областей не відповідають критеріям, щоб відкрити ресторани на вхід

Усі нові хворі на коронавірус у Тернополі – медики

Послаблення карантину: пляжі на Азові патрулюватиме поліція і Нацгвардія

На Київщині замість 25 районів залишиться шість

Степанов про новий антирекорд Covid-19: у випадку погіршення ситуації будемо посилювати карантин

Приріст хворих на COVID-19 в Україні рекордно зріс: 588 випадків за добу

 
05-06-2020 - politics

На півдні посилили охорону інфраструктурних об'єктів через загрозу вторгнення Росії - командувач ОС

05-06-2020 - politics

«Медичні закупівлі» вперше уклали контракт після скандалу навколо захисних костюмів

05-06-2020 - politics

Переговори в Мінську не дозволяють компромісів — посол Польщі в Україні

05-06-2020 - politics

На Київщині розгорається скандал через новий поділ на райони

05-06-2020 - social

Скасування карантину можуть уповільнити

05-06-2020 - politics

Без Голосу. Українці готові провести в Раду п’ять партій — опитування

05-06-2020 - politics

Українці відповіли, на який міжнародний союз варто орієнтуватися

05-06-2020 - social

Призов в Україні 2020: що буде зі школярами та випускниками

05-06-2020 - social

Пом’якшення карантину не скасовує масковий режим, – МОЗ

05-06-2020 - politics

Чоловік підпалив себе на мітингу проти Авакова

05-06-2020 - politics

Поршуення Зеленським карантину: Авакову в Раді не дозволили відповісти на запитання про штраф президенту

05-06-2020 - social

Напередодні вихідних частина киян залишилася без води

05-06-2020 - politics

Під Радою підпалили фаєри

05-06-2020 - social

Київ і 7 областей не відповідають критеріям, щоб відкрити ресторани на вхід

04-06-2020 - politics

От Одессы до Бердянска: Россия готовится к броску на Украину

04-06-2020 - politics

У ФСБ планують слідчі дії з викладеним українським військовим

04-06-2020 - politics

Реалізація проекту Стіна на кордоні з РФ не досягла половини

04-06-2020 - religion

ГЛАВА УГКЦ ЗАКЛИКАВ МОН НЕ ВИКЛЮЧАТИ ПРЕДМЕТІВ ДУХОВНО-МОРАЛЬНОГО СПРЯМУВАННЯ З НАВЧАЛЬНОЇ ПРОГРАМИ

04-06-2020 - politics

В УКРАЇНІ ВВЕДУТЬ НОВІ ВІЙСЬКОВІ ЗВАННЯ ВІДПОВІДНО СТАНДАРТАМ НАТО

04-06-2020 - politics

Уряд скасує обмеження для туристичних груп

04-06-2020 - politics

ГОЛОВА ХАРКІВСЬКОЇ ОДА КУЧЕР ПРОЖИВАЄ У КВАРТИРІ ТЕРОРИСТА "ЛНР"

04-06-2020 - politics

Польща звинуватила Росію в кібератаках

04-06-2020 - economy

«Укрзалізниця» відновила рух потягів у західні області.

04-06-2020 - politics

СБУ відкрила кримінальне провадження проти міністра охорони здоров'я

04-06-2020 - social

Усі нові хворі на коронавірус у Тернополі – медики

04-06-2020 - social

Послаблення карантину: пляжі на Азові патрулюватиме поліція і Нацгвардія

04-06-2020 - crime

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

04-06-2020 - social

На Київщині замість 25 районів залишиться шість

04-06-2020 - social

Степанов про новий антирекорд Covid-19: у випадку погіршення ситуації будемо посилювати карантин

04-06-2020 - social

Приріст хворих на COVID-19 в Україні рекордно зріс: 588 випадків за добу

04-06-2020 - politics

Вибори у Києві: "Слуга народу" шукає "джокера", а Притула ходить до Єрмака

03-06-2020 - politics

Опубліковано рішення уряду про послаблення карантину

03-06-2020 - economy

В Україні цього року ціни на фрукти та ягоди йдуть на рекорд

03-06-2020 - social

Чорногорія другою в Європі оголосила про завершення епідемії

03-06-2020 - crime

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

03-06-2020 - politics

Окупанти в Криму на місяць арештували затриманого українського десантника

03-06-2020 - politics

З 5 червня – нові послаблення карантину: для ресторанів, храмів, літніх людей, літаків

03-06-2020 - education

Кабмін вирішив створити у Києві меморіал українських героїв

03-06-2020 - politics

Закупівля "Богданів" для Міноборони: САП закінчило одне зі слідств по Гладковському

03-06-2020 - politics

Анонс Вебинара: "Выживание украинцев после усиления налогового и социального бремени в 2020 году"

Всі новини

 

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

Олег Соскін: Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

П'ятьох учасників перестрілки в Броварах впіймали на Житомирщині

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика