Чи повертається в Україну ідея «Інтермаріум»?  
29 жовтня 2020

 Чи можливо розвинути та зміцнити співпрацю країн нашого регіону на основі традицій та спадщини спільноти народів Першої Речі Посполитої?

Нещодавно в українському парламенті створили групу «Інтермаріум», що безпосередньо асоціюється із концепцією партнерського блоку держав від Балтійського до Чорного й Адріатичного морів. Ця ініціатива депутатів у Києві є кроком до створення нового формату, завдяки якому можливий діалог між Україною та державами проєкту Трьох морів, коментують експерти.

Міжмор’я (лат. Intermarium) – це доктрина закордонної політики, що відсилає до багатокультурної традиції спільноти народів Речі Посполитої, яка закладає створення союзу держав Центральної та Східної Європи. Вона походить від польської політичної думки та практики і базується на добровільній співпраці держав-членів, оборонному характері, спільному захисті суверенітету, побудові суб’єктності, реалізації спільних інтересів та широкому характері співпраці, заснованому на солідарності.

Остаточно до Міжмор’я мав увійти простір між Адріатичним, Балтійським та Чорним морями, а саме Польща, Литва, Латвія, Естонія, Білорусь, Україна, Чехословаччина, Угорщина, Румунія, Югославія та можливо Фінляндія і Грузія. На думку прихильників Міжмор’я, такий альянс дозволив би уникнути цим державам домінування над ними Німеччини та Росії.

Чим сьогодні є спадщина народів Першої Речі Посполитої? Чи присутня вона на території держав, які входили у склад тодішньої держави? Говорить експерт зі східних питань, депутат Громадянської коаліції професор Павел Коваль:

«Тривалий період після подій 1989-1991 років, тобто розпаду Радянського Союзу, не було нікого, хто хотів би піклуватися про спадщину Першої Речі Посполитої. Литва розвивала своє становище, свою державність на основі націоналістичних ідей 19 століття, а не на історії Великого князівства Литовського. Україна також не зверталася до спадщини Першої Республіки Польща як великої федеративної держави. Націоналістичні настрої також домінували в Білорусі, особливо на самому початку. Ну і в Польщі насправді була тільки одна людина, яка пов’язувала цю спадщину з якоюсь політичною ідеєю - це був Іван Павло II, оскільки він по суті від самого початку Третьої Речі Посполитої повертався до цієї теми. Він першим організував у Ватикані конференцію за участі священнослужителів, інтелігенції Польщі, Білорусі, України та Литви. Під час своїх виступів ще 1981 році він чітко закликав посилатися на І Річ Посполиту, також потім вже у польському парламенті у 1997 році. Лише в останні роки, на основі певного специфічного історичного ренесансу, інтерес до традиції Першої Речі Посполитої повертається. Він повертається не лише до Польщі, а й до Литви, в різні кола Білорусі. І теж дуже чітко повертається в Україні (...) Я думаю, що нам слід лише аплодувати цьому».

На погляд Павела Коваля, наймолодшим націоналізмам, литовському, білоруському, українському, у 20 столітті не вистачило трохи більше часу, аби «набратися упевненості». Тільки нині вони виходять на другий етап, на якому починають виникати погляди, що, можливо, вигідним для наших народів, держав та інтересів є спільна позиція з певних питань, що наша спільна історія надихає нас і має якесь глибше значення, - каже він.

Водночас Коваль наразі не бачить у жодній з держав нашого регіону сили, що була би готова інвестувати великі кошти у розвиток тісно інтегрованого спільного організму. Але при цьому політик переконаний, що почати можна від невеликих, а втім важливих елементів, що містяться у програмі ініціативи Трьох морів, наприклад, в інфраструктурі чи енергетиці.

А відтак чи традиція Першої Речі Посполитої та концепція Міжмор’я важливі сьогодні для польської дипломатії на сході? Віцеміністр закордонних справ Польщі Марцін Пшидач зазначає, що, на його переконання, співпраця між державами Центрально-Східної Європи повинна нині будуватися перш за все на інтересах, а не тільки на історичних сентиментах:

«Дивлячись на політику, яку проводять литовці чи українці, а також на зростаючий інтерес до співпраці з боку білоруських опозиційних кіл, ми бачимо, що ця співпраця буде базуватися на поточному сприйнятті інтересів. У всьому цьому - як це не парадоксально - Росія допомагає нам своєю дуже агресивною політикою. Також іноді ми спостерігаємо спізнілу реакцію з боку Європейського Союзу та західних країн. Ряд країн Центральної Європи впевнені, що наша сила повинна бути результатом спільної співпраці в регіоні. Але також Польща намагається побудувати свою політичну позицію на основі добрих моментів співпраці часів Першої Речі Посполитої, а також на тих концепціях, які згодом виникли з тих сентиментів, наприклад, наш Прометеїзм на сході. Ми шукаємо спільну спадщину і на ній намагаємося розвивати позитивний імідж польської держави. Це теж відроджується в Україні та Литві. А після поховання героїв Січневого повстання і Кастуся Калиновського у Вільнюсі видно велике бажання звернення до традиції Великого князівства Литовського, традиції Першої Речі Посполитої у Білорусі. На цих інтересах ми можемо будувати нашу спільну майбутню співпрацю. Але не забуваймо, що геополітична ідея Міжмор’я охоплювала ширшу перспективу, ніж тільки нащадків Першої Речі Посполитої, тобто територію від Адріатичного, Балтійського і до Чорного моря. Натомість сьогодні наша ініціатива Трьох морів історично звертається до тієї концепції, але в її основі - бажання співпраці у сфері інфраструктури, енергетичної безпеки, цифризації».

Професор Павел Коваль впевнений, що нагадування історії про спільну спадщину народів Першої Речі Посполитої, Великого князівства Литовського, має надихати на втілення практичних і сучасних проєктів, наприклад , за його словами, це прикордонна співпраця у межах Європейського Союзу з Україною, або співпраця у на основі ідеї Східного партнерства та його установ. Коваль говорить теж про конкретні інфраструктурні або великі освітні проекти. Наприклад, створення спільного університету усіх наших регіональних держав, що навчатиме дуже практичних речей міжнародного права.

Павел Коваль вважає, що найбільшою загрозою для польсько-українських відносин є те, коли вони стають найменш практичними:

«У зв’язку з нашою активністю в Україні потрібно пропонувати теж економічну активність. Може здаватися, що це корислива позиція. Але нам відомо із життя, що там, де є спільні економічні інтереси, де є спільні елементи особистого життя, де спільні кредити, зобов’язаня, там співпраця завжди вкладається легше, а люди є більш прагматичними. Найбільша загроза, це якщо ці політичні, історичні польсько-українські відносини не будуть доповнені кількома практичними пунктами, що зобов’язають обидві сторони до дій».

Павел Коваль також каже, що нещодавнє створення в українському парламенті групи «Інтермаруім» пов’язана із певними політичними амбіціями українців, які він підтримує:

«Українці хочуть функціонувати у центральноєвропейському контексті, щонайменше тому, що вони функціонували у межах Першої Речі Посполитої, чи у межах Австро-Угорщини. Їхні політичні зв’язки, політична культуру частково розвинена Заходом. Ці їхні амбіції мені зрозуміли. Вони вважають себе Центральною, а не Східною Європою. Або ж можуть сказати, наприклад, так: „ми – не тільки Східна, але й Центральна Європа”. Якщо вони хочуть до цього звертатися, т оми повинні їм тільки допомогти, а по суті ми повинні почути заклики українців: „ми – у Центральній Європі, не залишайте нас на сході”».

Польський політик теж вважає, що Україна у майбутньому ще більше наблизиться до Європейського Союзу, який, як припускає він, якщо говорити про певні «футуристичні версії», «регіоналізується» та «більше децентралізується», а один із найсильніших центрів буде у нашому регіоні, в онові якого, як вірить він, сильна вісь співпраці Варшава-Київ.


Польське Радіо


 

ТВК оголосила Олександра Третяка мером Рівного

Снайпер бойовиків поранив українського бійця: він у важкому стані

Зміни до бюджету: безробітним видаватимуть кошти на підприємницьку діяльність

“Вовині тисячі”: Зеленський пообіцяв виплати збанкрутілим ФОПам і звільненим працівникам

Ініціатива Тримор'я має міжпартійну підтримку парламенту США

Оновлення влади і боротьба з COVID-19 – Третяк назвав перші кроки на посаді мера Рівного

В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів

На виборах мера Рівного переміг кандидат “Європейської Солідарності” Олександр Третяк – ТВК

ОБСЄ: На Донбасі від початку року загинули 18 цивільних

Нова перевірка: до Музею Революції Гідності знову прийшли правоохоронці

 

У МОЗ анонсували нововведення щодо виклику “швидкої” для хворих на COVID-19

У МОЗ допускають введення жорсткого карантину в Україні

І в Україну теж: ЮНІСЕФ готує глобальну операцію з доставки вакцини від коронавірусу у 92 країни світу

В Івано-Франківську припинили прийом хворих на коронавірус через брак кисню

В Україні спостерігається стабілізація ситуації з кількістю госпіталізованих з COVID-19

Троє столичних копів викрали львів'янина і вимагали 10 тисяч доларів

В Україні 12 тис. хворих на COVID за добу

Масового тестування на COVID-19 у Києві не буде: названо причину

У Києві за минулий тиждень на грип та ГРВІ захворіли понад 12 тисяч осіб

Скільки українських лікарень на 100% заповнені хворими з COVID-19. Аналіз

 
25-11-2020 - social

У МОЗ анонсували нововведення щодо виклику “швидкої” для хворих на COVID-19

25-11-2020 - social

У МОЗ допускають введення жорсткого карантину в Україні

24-11-2020 - politics

ТВК оголосила Олександра Третяка мером Рівного

24-11-2020 - politics

Снайпер бойовиків поранив українського бійця: він у важкому стані

24-11-2020 - social

І в Україну теж: ЮНІСЕФ готує глобальну операцію з доставки вакцини від коронавірусу у 92 країни світу

24-11-2020 - politics

Зміни до бюджету: безробітним видаватимуть кошти на підприємницьку діяльність

24-11-2020 - politics

“Вовині тисячі”: Зеленський пообіцяв виплати збанкрутілим ФОПам і звільненим працівникам

24-11-2020 - social

В Івано-Франківську припинили прийом хворих на коронавірус через брак кисню

23-11-2020 - politics

Ініціатива Тримор'я має міжпартійну підтримку парламенту США

23-11-2020 - social

В Україні спостерігається стабілізація ситуації з кількістю госпіталізованих з COVID-19

23-11-2020 - politics

Оновлення влади і боротьба з COVID-19 – Третяк назвав перші кроки на посаді мера Рівного

23-11-2020 - social

Троє столичних копів викрали львів'янина і вимагали 10 тисяч доларів

23-11-2020 - politics

В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів

23-11-2020 - politics

На виборах мера Рівного переміг кандидат “Європейської Солідарності” Олександр Третяк – ТВК

23-11-2020 - social

В Україні 12 тис. хворих на COVID за добу

23-11-2020 - politics

ОБСЄ: На Донбасі від початку року загинули 18 цивільних

23-11-2020 - politics

Нова перевірка: до Музею Революції Гідності знову прийшли правоохоронці

23-11-2020 - social

Масового тестування на COVID-19 у Києві не буде: названо причину

22-11-2020 - politics

У Рівному намагалися підкупити виборців на користь кандидата в мери

22-11-2020 - politics

Війна на Донбасі: російські найманці двічі обстріляли позиції ЗСУ

22-11-2020 - politics

ООС: обстріл біля Шумів і мінування, без втрат

22-11-2020 - politics

ОПОРА оприлюднила дані щодо явки виборців станом на 16.00

22-11-2020 - social

У Києві за минулий тиждень на грип та ГРВІ захворіли понад 12 тисяч осіб

22-11-2020 - politics

Від початку перемир’я ОБСЄ зафіксувала майже 2,5 тисячі порушень на Донбасі

12-11-2020 - social

Скільки українських лікарень на 100% заповнені хворими з COVID-19. Аналіз

12-11-2020 - politics

"Це якісь полуміри": мер Черкас проти карантину на вихідні

12-11-2020 - religion

Уряд посилив карантин, але храми залишаться відкритими

12-11-2020 - politics

70% українців думають, що олігархи скуплять більшість земель після відкриття ринку

12-11-2020 - politics

Рейтинги партії влади і Зеленського знижуються, Порошенка та “ЄС” зростають – Центр SOCIS

12-11-2020 - politics

У Рівному відмовились впроваджувати карантин вихідного дня

12-11-2020 - politics

Міноборони просить громадськість контролювати якість харчування військових

11-11-2020 - politics

Російські найманці на Донбасі один раз порушили “тишу”, поранений боєць

11-11-2020 - politics

ОАСК завернув позов про скасування результатів "опитування Зеленського"

11-11-2020 - politics

МОЗ: COVID розвивається ураганними темпами, потрібен повний локдаун на 3 тижні. Але

11-11-2020 - politics

УРЯД СКАСУВАВ АДАПТИВНИЙ КАРАНТИН І ВВІВ ЛОКДАУН ВИХІДНОГО ДНЯ

11-11-2020 - politics

Директора лікарні у Черкасах спіймали на розтраті 3 млн під час закупівлі медобладнання

11-11-2020 - politics

Карантин "вихідного дня" буде до кінця року

11-11-2020 - politics

Кабмін запроваджує в України карантин “вихідного дня”

10-11-2020 - politics

Окупанти порушили "тишу" біля Водяного

10-11-2020 - politics

Новини ООС: російські найманці знову порушили “тишу” на Донбасі

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика