Публіцист: Польська держава не здала екзамен, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинців  
20 липня 2021

 Пьотр Войцєховський (експерт з питань польських комуністичних спецслужб) про проблему переслідування і покарання комуністичних злочинів у Польщі.

Совєтський режим і його сателіти, на жаль, так і не дочекалися не те, що свого Нюрнберзького процесу, але й навіть значно менш показового і менш масштабного суду, який так і не відбувся над комуністичними злочинцями.

Ба, навіть з числа виконавців були покарані лише одиниці, і в абсолютній більшості мова про умовні терміни або вкрай коротке ув’язнення. І ця проблема є спільною для всіх країн колишнього так званого соцтабору, і Польща тут не виняток.

Чого вартий приклад генерала Войцєха Ярузельського, який спокійно собі помер в травні 2014 році в себе вдома в ліжку, а не на тюремних нарах. І був похований зі всіма державними почестями на варшавському цвинтарі Військові Повонзки, місці спочинку польської еліти. І це незважаючи на всі слідства проти Ярузельського в справі злочинів часів воєнного стану.

Як сьогодні в Польщі, після більше як 30 років з часу падіння комуністичного режиму, виглядає справа з переслідуванням і покаранням злочинів цього режиму?

Цю проблему в ефірі Польського радіо коментував публіцист Пьотр Войцєховський, який є експертом зі спецслужб, в тому числі часів Польської Народної Республіки.

На жаль, польська держава як така не склала екзамену, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинів, комуністичних злочинців і взагалі представників окупаційної влади, ким були члени уряду і працівники комуністичного апарату безпеки часів Польської Народної Республіки. Не вдалося віддати під суд найважливіших осіб з комуністичного істеблішменту і покарати їх за колаборацію з совєтами, за цілий ряд масових вбивств, про які ми знаємо з історії, починаючи з 1956 року. Маються на увазі події в Познані в 1956 році. Це теж придушення виступів робітників на балтійському узбережжі в 1970 році, жорстоко придушені страйки в Радомі в 1976 році.

Частково були покарання за воєнний стан 1981 року. Це був успіх прокуратури Інституту національної пам’яті, який полягав у визнанні Військової ради національного порятунку злочинним органом. На жаль, його члени отримали символічні вироки, які були умовними. Далі ми маємо цілу низку політичних скритовбивств, особливо католицьких священників. Ці злочини до сих пір нерозкриті, а винні не вказані і не покарані.

Експерт відзначає, що проблеми є з Головною комісією з переслідування злочинів проти польського народу ІНП. Справа полягає у структурній химерності органу, що має безпосередньо викривати і карати злочини комуністів.

На жаль, цей баланс є дуже поганим і ми маємо справу з певними граничними умовами, котрі унеможливили ефективне переслідування цих злочинів, вияснення правди і її виявлення, вже не кажучи про справедливість і компенсації для близьких жертв злочинів.

Впродовж 30 років ми маємо на вісі часу 20 років невдалого експерименту, який полягав в тому, що Головну комісію з переслідування злочинів проти польського народу включено в структуру Інституту національної пам’яті і ця модель себе не виправдала. Поточно цей орган називають «прокуратурою з питань закриття справ». Окрім якихось поодиноких випадків, практично не вдалося досягнути нічого надзвичайного.

Пан прокурор Анджей Позорський, який вже 5 років керує Головною комісією з переслідування злочинів проти польського народу, декілька тижнів тому, відповідаючи на питання відзначив, що сумарно за 20 років прокурори ІНП виставили приблизно 350 звинувачувальних актів, з чого більшість в силу різних причин було припинено. Ми практично не бачили якихось гучних актів звинувачення. Все має символічний характер, у вигляді декількох років умовного ув’язнення.

Тому, якщо польська держава хоче ефективно переслідувати ці злочини, то вона повинна поміняти модель управління, а також персональну політику. Іншими словами, мова про людей, прокурорів, які відповідають за вияснення правди і справедливість.

Пьотр Войцєховський звертає також увагу, що сама Головна комісія з переслідування злочинів проти польського народу має комуністичний родовід, і що до сих пір там є особи, зв’язані з режимом і його спецслужбами.

Сама ідея переслідування злочинів, передовсім гітлерівських, була закорінена вже після виникнення Польської Народної Республіки. Ця комісія, яку згідно з законом від грудня 1998 року, так би мовити, доклеїли до Інституту національної пам’яті, існувала вже раніше. Проте вона займалася лише злочинами нацистів, працювала в іншому правовому полі, але сама комісія працювала і до цього. Зрештою, частина прокурорів цієї комісії автоматично ввійшла до складу Головної комісії з переслідування злочинів проти польського народу в складі Інституту національної пам’яті. Законодавець ввів поняття «комуністичні злочини» власне в згаданому вже законі від 1998 року і визначив там прокурорів слідчого відділу ІНП як тих, хто мають вести ці справи.

По суті, відсутність реальної підпорядкованості Головної комісії з переслідування злочинів проти польського народу є однією з причин її недієвості, вважає Пьотр Войцєховський.

Впродовж всього цього часу існування цієї структури слідчий відділ ІНП був вкрай автономним, відділеним від решти структурних підрозділів ІНП. А все це зумовлено дуже простою річчю. Йдеться про те, що голова інституту ніколи не був зверхником прокурорів. Директор Головної комісії з переслідування злочинів проти польського народу завжди підлягав Гепрокурору і міністру юстиції Польщі як заступник генпрокурора. Прагматика і режим роботи опиралися на закон про прокуратуру. Єдине, що їх об’єднувало, це спільна структура та спільний бюджет. Натомість незалежність слідчого відділу і неможливість з боку голови ІНП вимагати і добитися чого-небудь – очевидна. Єдине, що сьогодні голова ІНП може зробити, це надіслати Генпрокурору і міністру юстиції подання про відкликання директора Головної комісії з переслідування злочинів. І це дійсно два органи цілковито окремі в рамках тої самої структури.

На жаль, немає механізму чи правових інструментів, які б могли зблизити ці дві частини одного організму і привести до якоїсь координації їхніх дій у відповідності з інтересами ІНП, які формулює і визначає глава цієї інституції.

Проблема й в тому, що й Гепрокуратура, й Міністерство юстиції Польщі не особливо втручалися в роботу слідчої комісії ІНП, точніше не звертали уваги на її пасивну роботу.

На мою думку, ця модель, уставлена в законі від 98-го року, просто себе не виправдувала. Не може бути місця двовладдю. А окрім того, у випадку однієї з влад, мова про голову ІНП, вона позбавлена юридичних інструментів для впливу на підпорядковану собі інституцію.

З іншого боку, впродовж 20 років гепрокорурори, які одночасно є міністрами юстиції, фактично не мали в своєму підпорядкуванні слідчого відділу ІНП, взагалі цим не займалися, бо цей відділ був немовби в тіні, заслонений структурою ІНП. І це закид щодо всіх без винятку міністрів, які були за весь цей час. Вони просто не помічали, не бачили слідчого відділу ІНП. Міністри керували загальною прокуратурою, і бачили ті проблеми, ті слідства, які вела їх безпосередня структура, так само це стосується рангу справ, які їх торкалися.

Публіцист також поділився своїми спостереженнями щодо того, чи хтось свідомо і цілеспрямовано гальмував і гальмує слідства в справі злочинів комуністичного режиму в Польщі.

Мої спостереження такі, що впродовж тих 20 років підбиралися такі люди, формувалися такі прокурорські кадри, щоб прокурори не хотіли реального і ефективного переслідування комуністичних злочинців. Вони не хотіли чіпати небезпечних справ, а охочіше займалися якомога більш давніми справами. Чому? Ну, бо у багатьох випадках біологія все вирішувала. Підозрювані просто вмирали з огляду на вік чи стан здоров’я.

Підсумовуючи цей спосіб ведення справ і управління, просякнутий немічністю, ще треба відзначити один момент. Уявіть собі, що впродовж тих 20 років мені не відомий жоден приклад, коли б прокурор хотів використати інструмент «коронного свідка» у слідстві проти агентів комуністичних спецслужб, які могли бути відповідальними за якийсь злочин. Скажімо, це справа трьох католицьких священників, Стефана Нєдзєляка, Станіслава Суховольця й Сильвестера Зиха, вбитих у 1989 році. Це вже не кажучи про священника Францішека Бляхніцького і замовників вбивства отця Єжи Попєлушка й всіх інших вбивств 80-х років, про які нам відомо. І, уявіть собі, жоден прокурор не використав цього інструменту, який власне й створений для боротьби з мафіозними чи парамафіозними організаціями. А комуністична служба безпеки була мафіозною організацією. І це неймовірно. Чому прокурори центральної чи окружної прокуратури звертаються до цього інструменту у випадку малого чи великого «коронного свідка», а тут – ні? Задля боротьби з такою злочинною організацією за визначенням, як комуністична безпека, цей юридичний інструмент, який польська держава й надала прокурорам, просто не використовується.

 

Польське  Радіо


 

«Польща втратила патріота, але Україна втратила друга»

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

«Польща втратила патріота, але Україна втратила друга»

У Яремче розпочалися 14 Польсько-українські зустрічі

Публіцист: Польська держава не здала екзамен, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинців

Українцям продавали фіктивні документи на Карту поляка за євровалюту: ділків викрито

Навчання в “жовтій” зоні карантину: які документи про COVID-вакцинацію можуть надати освітяни

Проф. Журавський вель Ґраєвський: Імперська політика має зміцнити владу в Кремлі

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

«Gazeta Polska Codziennie»: Прощавай, друже

 

У Києві завтра можуть обмежити роботу метрополітена

КМДА просить Мінкультури долучити їх до відновлення костелу св. Миколая

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

Кияни обрали найпопулярніші локації для майбутньої скульптури борщу: перелік

ВАРШАВСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ ПРО ЗАХИСТ НЕПОВНОЛІТНІХ: ПОСИЛИТИ ЗАПОБІГАННЯ

У Києві частково призупинять холодне водопостачання

Глава УГКЦ відкриє пам’ятник Блаженнішому Любомирові Гузару

У Києві відзначили річницю Хотинської битви

В Україні прогнозують до +27° та без дощу

Варшавська битва 1920 - сам на сам з більшовицькою навалою

 
27-09-2021 - social

У Києві завтра можуть обмежити роботу метрополітена

27-09-2021 - politics

«Польща втратила патріота, але Україна втратила друга»

27-09-2021 - religion

Сьогодні Воздвиження Чесного Хреста Господнього за Юліанським календарем

25-09-2021 - politics

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

25-09-2021 - politics

«Польща втратила патріота, але Україна втратила друга»

25-09-2021 - social

КМДА просить Мінкультури долучити їх до відновлення костелу св. Миколая

25-09-2021 - politics

У Яремче розпочалися 14 Польсько-українські зустрічі

21-09-2021 - religion

«Пресвята Богородиця є особливою покровителькою священничого покликання», – Блаженніший Святослав у семінарії

21-09-2021 - social

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

21-09-2021 - religion

Глава УГКЦ прийняв рекомендаційного листа від Апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвальдаса Кульбокаса

21-09-2021 - politics

Публіцист: Польська держава не здала екзамен, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинців

21-09-2021 - politics

Українцям продавали фіктивні документи на Карту поляка за євровалюту: ділків викрито

21-09-2021 - politics

Навчання в “жовтій” зоні карантину: які документи про COVID-вакцинацію можуть надати освітяни

21-09-2021 - social

Кияни обрали найпопулярніші локації для майбутньої скульптури борщу: перелік

21-09-2021 - religion

Сьогодні – Різдво Пресвятої Богородиці за Юліанським календарем

20-09-2021 - politics

Проф. Журавський вель Ґраєвський: Імперська політика має зміцнити владу в Кремлі

20-09-2021 - politics

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

20-09-2021 - politics

«Gazeta Polska Codziennie»: Прощавай, друже

20-09-2021 - social

ВАРШАВСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ ПРО ЗАХИСТ НЕПОВНОЛІТНІХ: ПОСИЛИТИ ЗАПОБІГАННЯ

20-09-2021 - religion

Маємо припинити хижацьке ставлення до Божого творіння, - Глава УГКЦ

20-09-2021 - religion

Вхід в Києво-Печерську лавру тимчасово закрили

20-09-2021 - politics

Rapid Trident – 2021: в Україні розпочалися багатонаціональні військові навчання

16-09-2021 - religion

Церкви і релігійні організації України просять про спільну триденну молитву на захист традиційних сімейних цінностей

16-09-2021 - politics

Військові навчання «Рись-21». МНО: Завдяки цим діям Польща безпечна

16-09-2021 - politics

Заява ВРЦіРО щодо необхідності захисту традиційних сімейних цінностей українського народу

15-09-2021 - politics

Історик: Незважаючи на всі суперечки, поляки у вересні 1939 року об'єдналися в спільній боротьбі

15-09-2021 - politics

Польща відкрила кордон для українських туристів

15-09-2021 - politics

Європарламент вирішив, що «одностатеві шлюби» мають визнаватися по всій території ЄС

14-09-2021 - social

У Києві частково призупинять холодне водопостачання

14-09-2021 - religion

Сьогодні празник Воздвиження Чесного Хреста за Григоріанським календарем

14-09-2021 - politics

COVID завершить те, що почали попередні революції – архієпископ Вігано

10-09-2021 - social

Глава УГКЦ відкриє пам’ятник Блаженнішому Любомирові Гузару

10-09-2021 - social

У Києві відзначили річницю Хотинської битви

09-09-2021 - religion

У Києві Школа українського іконопису запрошує на навчання

09-09-2021 - politics

Аналітик про можливість агресії РФ проти Польщі: Хочеш миру - готуйся до війни

09-09-2021 - politics

Польща дозволила українцям туристичний в'їзд по безвізу

09-09-2021 - social

В Україні прогнозують до +27° та без дощу

09-09-2021 - politics

Ляшко каже, що перехід України в «жовту» зону відкладається

09-09-2021 - religion

Болгарські спалеологи віднайшли на Афоні печеру українського подвижника Івана Вишенського

09-09-2021 - religion

Римо-католики розпочали молитовний марафон за повернення костелу святого Миколая

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика