Куліси підготовки воєнного стану в Польщі та роль в цьому Радянського Союзу  
26 листопада 2021

 Розмова з професором Антоні Дудеком з Університету імені Кардинала Стефана Вишинського.

Воєнний стан, введений в ніч з 12 на 13 грудня 1981 року, був відчайдушною спробою комуністичного режиму на чолі з генералом Войцєхом Ярузельським врятувати ситуацію і знищити потужний багатомільйонний протестний рух, яким була профспілка «Солідарність».

В той час це вже була легальна сила, що стало наслідком компромісу між комуністичною владою і антикомуністичною опозицією, який відомий як Серпневі угоди. Найважливіша з них була підписана в Ґданській корабельні 31 серпня 1980 року. Було легалізовано «Солідарність», послаблено цензуру, поляки отримали деякі громадянські права та свободи. Теж були поступки в економічній політиці, зокрема щодо регуляції цін. Період від Серпневих угод і до часу введення воєнного стану відомий як «карнавал „Солідарності”».

Фактично, в Польщі, де разом з неймовірною активністю «Солідарності» вирувала глибока криза, встановилося двовладдя і над комуністичним режимом нависла загроза втрати влади.

Слід сказати, що введення воєнного стану попри розуміння того, що удар рано чи пізно відбудеться, стало несподіванкою для «Солідарності». Її лідерів і тисячі активістів миттєво арештували й інтернували в спеціальних таборах. Частина перейшла в глибоке підпілля або емігрувала за кордон. Комуністи зустріли серйозний опір передовсім серед гірників, зокрема найкривавішою сторінкою спецоперації польських комуністів стало придушення виступу гірників шахти «Вуєк» 13-16 грудня в Катовицях. Тоді від куль загинули 9 гірників, а 23 були поранені. Загалом, за даними польського Інституту національної пам’яті, кількість смертельних жертв воєнного стану сягає близько 100 осіб.

Про куліси підготовки воєнного стану Польському радіо розповів професор Антоні Дудек з Університету імені Кардинала Стефана Вишинського, який відзначає, що важливим тут був березень 1981 року.

– Березень 1981 року важливий з огляду на те, що тоді в кінці місяця тогочасний голова ЦК Польської об’єднаної робітничої партії Станіслав Каня, найважливіша особа в комуністичній Польщі, підписав документ «Головні положення воєнного стану». Це був документ, який увінчував весь процес підготовки до воєнного станку, який, по суті, почався ще ранньою весною 1980 року.

Треба наголосити, що, коли була закінчена операція «Літо», в рамках якої розглядалася можливість розправи зі страйкуючою Ґданською корабельнею та іншими підприємствами, від чого в кінцевому підсумку відмовилися, то тоді від вересня 1980 року в Міністерстві внутрішніх справ і паралельно в Міноборони при участі найбільш довірених товаришів з ЦК йшла підготовка до введення воєнного стану.

Можна сказати, що з точки зору документації підготовку завершили власне у березні 1981 року. Проте це не означало, що тоді вже було прийняте рішення. Справа в тому, що хоча й Каня підписав згаданий документ, то він був противником втілення його в життя. Станіслав Каня вважав, що «Солідарність» вдасться приборкати іншими методами. Таким чином, він був головною перешкодою для введення воєнного стану аж до жовтня 1981 року, коли Каня, під чимраз сильнішим тиском догматичної частини ЦК польської компартії і, зрозуміло, під тиском Москви, йде зі своєї посади. Це сталося також з огляду на зраду генерала Ярузельского, який до цього сильно його підтримував і завдяки цьому утримувався при владі. Каня йде і його місце І секретаря ЦК партії займає Ярузельський.

Як каже дослідник, від цього моменту, фактично, можна говорити, що, так би мовити, для введення воєнного стану загорілося відповідне світло.

– Березень 1981 року, це час, коли червоне світло змінилося на жовте, від березня до жовтня горить жовте, а в жовтні Ярузельський вмикає «зелене світло». Разом з тим, ще немає рішення стосовно конкретної дати. Це рішення фактично приймається після засідання Політбюро ЦК Польської об’єднаної робітничої партії 5 грудня 1981 року, коли члени Політбюро дають Ярузельському повноваження прийняти рішення в одноособовому порядку, коли саме завдати удар.

Всі розуміють, що це лише питання днів. Генерал Ярузельський допрацьовує останні деталі. Серед іншого, він зустрічається з командувачем військ Варшавського договору маршалом Куліковим, щоб дізнатися, чи може розраховувати на, так би мовити, «страховий поліс» з боку Кремля.

Чимало істориків звертає увагу на факт, що, з огляду на секретність, плакати про оголошення воєнного стану були надруковані в Москві. Професор Дудек розповів про участь СРСР в підготовці цієї операції.

– Радянська сторона надавала, так би мовити, логістичну допомогу. Серед іншого, задля збереження секретності підготовки воєнного стану, всю документацію, зокрема афіші, оголошення, все це друкували в Москві.

Натомість совєти з самого початку сильно тиснули. Спочатку на Каню, потім на Каню і Ярузельського, врешті вже на самого Ярузельського, щоб було введено воєнний стан і був нанесений удар по «Солідарності».

Як я вже казав, Каня уникав цього. Він цілий час переконував совєтських товаришів, що йому потрібно декілька місяців, а потім декількох тижнів і з «Солідарністю» все владнає. Станіслав Каня вірив в силу пропагандистської агресії. Нагадаю, це час, коли всі ЗМІ контролювалися владою: радіо, телебачення, газети. По суті, в розпорядженні «Солідарності» був лише самвидав, підпільні газетки, які видавалися в обхід цензури. Виняток становили видання «Солідарність» та «Єдність», які видавали в Щецині. Це два легальні часописи, в руках руху, який налічував 9 млн членів.

Тому, маючи в своїх руках ЗМІ, а з іншого боку десь 1800 агентів служби безпеки в рядах «Солідарності», Станіслав Каня вірив, що йому вдасться довести ситуацію до таких внутрішніх конфліктів в рядах «Солідарності», що вона розвалиться. І конфлікти там дійсно були. Він вірив, що «Солідарність» розвалиться на два ворогуючі табори і йому легко буде її придушити.

Проте «доктрина Кані» не принесла очікуваних результатів. На мою думку, це сталося зокрема з огляду на те, що Кані не вистарчило часу. Треба чітко сказати, що «Солідарність» була все більш розрізненою і конфлікти в середині руху посилювалися, особливо після березня 1981 року. З огляду на це Каню змусили піти. І Ярузельський, який був ще більш піддатливим на тиск Москви, вирішив піти на введення воєнного стану.

На думку історика, позиція Кремля щодо питання введення воєнного стану в Польщі пройшла свого роду еволюцію, починаючи від вересня 1980 року.

– Ця справа досі залишається предметом дискусії в середовищі істориків. Ми не знаємо всіх совєтських документів цього часу. Проте, ті, які нам відомі, зокрема завдяки іншим архівам країн совєтського блоку, зокрема це матеріали НДР, чеські й угорські архіви, свідчать про те, що совєти пройшли певну еволюцію.

Так, якщо в грудні 1980 року, тобто за рік до введення воєнного стану були ще готові здійснити військову інтервенцію, якби Каня про таке попросив, то вже згодом, з весни 1981 року, їм вже виразно залежало на тому, щоб це була суто польська операція, здійснена польською комуністичною владою. Москва хотіла, щоб все пройшло без жодного військового втручання з її боку.

Чому? Здається, тут вирішальним був початок президентства Рональда Рейгана. Треба усвідомлювати, що з січня 1981 року господарем Білого дому став Рональд Рейган. В Москві були підозри, що він хоче розпочати Третю світову війну. Сьогодні це виглядає досить сюрреалістичним, але в Москві Рейгана розглядали як фанатичного антикомуніста, готового шукати приводу для початку війни. Тому, на думку Кремля, що після війни в Афганістані, яка вже тоді йшла, ймовірна військова інтервенція Радянського Союзу в Польщі могла спровокувати американців до відповіді. А в кінцевому підсумку все це могло призвести до вибуху війни. І це був один з тих чинників, які стримували Москву від збройної інтервенції.

Другим чинником було те, що вважалося, що ціна такої операції в Польщі може бути дуже високою, а тоді в Москві вже починали розуміти, наскільки серйозною проблемою є конфлікт в Афганістані. Врешті, совєтам здавалося, що їх тиск за допомогою паливних важелів буде достатнім, щоб Польщу тримати на короткому поводку. Не треба забувати, що в Польщу і в інші країни соцтабору йшли поставки нафти та газу. Саме тому Москва вважала, що варто почекати на розвиток подій, тиснучи на Ярузельського. І це дало свої результати.

Ярузельський отримав відмову в плані чіткої декларації про військову допомогу, якщо він не справиться власними силами. Генерал Ярузельський пішов на ризик і вирішив ввести воєнний стан, не маючи чіткої відповіді з боку маршала Кулікова щодо можливості допомоги. Була така відома розмова в ніч з 7 на 8 грудня 1981 року, під час якої Ярузельський повідомив, що в найближчу суботу в ніч проти неділі буде введений воєнний стан.

 


Польське Радіо


 

Петро Порошенко у Варшаві: Політичні переслідування ми зробити не дамо

Поліція відкрила кримінальне провадження проти мера Рівного за афери з нерухомістю

Прихід до влади у Польщі лібералів невигідний Україні – Пшемислав Журавський

«Ніхто не може нам заборонити ходити до церкви» – єпископ Леон Дубравський про санітарні обмеження

У Польщі планують звести стіну на білоруському кордоні: якою вона буде

Військовий облік для жінок в Україні можуть зробити добровільним

Китай посилює обмеження на християнський контент в інтернеті

Глава УГКЦ у підсумковій програмі року: «На 30-му році Незалежності комуністична ідеологія в Україні має вигляд неходового бренда»

Міністр Маріуш Блащак до солдатів: Завдяки вам Польща безпечна

В України затвердили терміни військового призову на 2022 рік

 

Де в Києві пірнати на Водохреще

У Києві працюють 33 пункти прийому новорічних ялинок

Спадщина Юзефа Пілсудського та Симона Петлюри. Минуле, сьогодення та майбутнє партнерства Польщі та України

Позбавлення зарплатні через відмову від щеплень є тяжким гріхом – отець Юстин Бойко

У Києві різко зросли тарифи на опалення

В Україні у 2021 році зареєстрували у сім разів більше шлюбів, ніж розлучень – Мінюст

Софія, Марія, Максим та Іван – які імена кияни найчастіше давали новонародженим у 2021 році

У Києві працюють 33 пункти прийому новорічних ялинок

Хто може одружуватися в Україні: пояснення Мін’юсту

Святкова локація на Софійській площі працюватиме до 16 січня

 
17-01-2022 - social

Де в Києві пірнати на Водохреще

17-01-2022 - social

У Києві працюють 33 пункти прийому новорічних ялинок

17-01-2022 - social

Спадщина Юзефа Пілсудського та Симона Петлюри. Минуле, сьогодення та майбутнє партнерства Польщі та України

17-01-2022 - social

Позбавлення зарплатні через відмову від щеплень є тяжким гріхом – отець Юстин Бойко

17-01-2022 - social

У Києві різко зросли тарифи на опалення

17-01-2022 - politics

Петро Порошенко у Варшаві: Політичні переслідування ми зробити не дамо

17-01-2022 - politics

Поліція відкрила кримінальне провадження проти мера Рівного за афери з нерухомістю

14-01-2022 - social

В Україні у 2021 році зареєстрували у сім разів більше шлюбів, ніж розлучень – Мінюст

14-01-2022 - social

Софія, Марія, Максим та Іван – які імена кияни найчастіше давали новонародженим у 2021 році

14-01-2022 - social

У Києві працюють 33 пункти прийому новорічних ялинок

14-01-2022 - politics

Прихід до влади у Польщі лібералів невигідний Україні – Пшемислав Журавський

06-01-2022 - religion

«Господь наша надія, наша перспектива. Він є Той, Хто не розчаровує», – Владика Йосиф Мілян у Різдвяному привітанні

06-01-2022 - social

Хто може одружуватися в Україні: пояснення Мін’юсту

06-01-2022 - social

Святкова локація на Софійській площі працюватиме до 16 січня

06-01-2022 - social

Цьогорічне 5 січня в Києві виявилося найтеплішим за останні 142 роки

06-01-2022 - religion

Де дивитися різдвяні богослужіння ПЦУ та УГКЦ

06-01-2022 - religion

"В час пандемії людей потрібно заохочувати ходити до Церкви, а не навпаки!" - владика Леон Дубравський

06-01-2022 - politics

«Ніхто не може нам заборонити ходити до церкви» – єпископ Леон Дубравський про санітарні обмеження

04-01-2022 - religion

Глава УГКЦ в неділю перед Різдвом: «Святкувати Різдво Христове – це пережити повноту та плідність стосунку з Богом»

04-01-2022 - politics

У Польщі планують звести стіну на білоруському кордоні: якою вона буде

04-01-2022 - social

У новий рік – із принесеною Христом надією

04-01-2022 - politics

Військовий облік для жінок в Україні можуть зробити добровільним

04-01-2022 - politics

Китай посилює обмеження на християнський контент в інтернеті

30-12-2021 - religion

7-18 січня – Акція «Різдвяна зірка»

30-12-2021 - politics

Глава УГКЦ у підсумковій програмі року: «На 30-му році Незалежності комуністична ідеологія в Україні має вигляд неходового бренда»

30-12-2021 - politics

Міністр Маріуш Блащак до солдатів: Завдяки вам Польща безпечна

30-12-2021 - politics

В України затвердили терміни військового призову на 2022 рік

30-12-2021 - social

Зимова феєрія у Києві: ялинки, вистави, майстер-класи – 270 пунктів у святковій програмі

30-12-2021 - social

З Києва до Вишгорода запустять швидкісну електричку

30-12-2021 - social

У Києві запрацюють пункти прийому новорічних ялинок: де і коли

30-12-2021 - social

Неполіткоректний символ: у Норвегії розгорівся скандал через хрест на храмі

28-12-2021 - politics

«30 років після розпаду СРСР Росія прагне ревізіонізму та відбудови імперії»

28-12-2021 - social

В Україні на Новий рік прогнозують погоду з «плюсами», дощами та мокрим снігом

28-12-2021 - politics

Окупанти обстріляли з гранатометів Катеринівку

28-12-2021 - politics

Кличко випустив календар зі своїм ляпом про новий 2222 рік

28-12-2021 - politics

Заступник Кличка розказав, як Київ готується до російської агресії

28-12-2021 - politics

«GPC»: Серед цілей майбутнього посла США в Польщі – ЛГБТ та демократія - «Gazeta Polska Codziennie»

28-12-2021 - social

Для кожного третього українця 2021 рік був успішним

28-12-2021 - politics

Нова нагородна система: кого і за що нагороджуватимуть

28-12-2021 - politics

Архієпископ Вігано: необхідно боротися проти Великого Перезавантаження в цілому

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика