COVID-19: основні загрози для християнства в Україні  
21 сiчня 2021

 Починаючи з березня цього року, впродовж усього часу поширення у нашій країні COVID-19, українським християнам довелося зіткнутися з численними прикрими обставинами. Зміст цих обставин виходить далеко за межі тимчасових незручностей, пов’язаних із карантинними обмеженнями.

Упродовж піврічного періоду можна було спостерігати численні інформаційні атаки на Церкву, тиск проти релігійних структур з боку органів державної влади та місцевого самоврядування (включно з силовими органами), намагання цих органів диктувати форми релігійного життя. Водночас на основі аналізу цих речей можна говорити про величезний потенціал небезпек, здатний розкритися у найближчому майбутньому.

Інформаційні атаки: основні риси

Яскравим індикатором ворожої християнству атмосфери, що сформувалася в означений час, були масштабні інформаційні атаки.

Основними типами таких атак були напади на Церкву як інститут, образи вірних, висміювання Таїнств та інших релігійних практик. Всі ці речі походили від ЗМІ, органів влади, пересічних нехристиян, у результаті чого виникав комплексний інформаційний тиск. Так, чиновники нерідко висловлювалися у руслі тез, які були запропоновані ЗМІ і знайшли відгук у суспільстві. ЗМІ посилювали пропагандистський ефект сказаного чиновниками. Пересічні громадяни залюбки ретранслювали те, що почули з упливових трибун.

ЗМІ почали тенденційно подавати інформацію вже в березні. Тогочасні публікації журналістів утверджували стереотип, що храм – одне з найбільш сприятливих місць для зараження.

Іншим типом новинних повідомлень було максимальне інформування про випадки захворювання серед священників. Подібного зацікавлення станом здоров’я продавців, таксистів чи інших працівників інфраструктурно важливих сфер продемонстровано не було (за винятком медиків).

Особливим випробуванням стало наближення свята Христового Воскресіння. Вже 25 березня на сайті президента з’явилося повідомлення «Держава готує проект “Великдень вдома”». У квітні Володимир Зеленський заявив, що у разі масового відвідування на великодні свята храмів на коронавірус може захворіти до 10% українців. Подальший хід подій показав невиправданість цих залякувань: упродовж тижнів, що слідували за неділями Входу Господнього до Єрусалиму та Пасхи, ріст чисельності хворих не відзначився стрибками, що виділялись би на тлі загальної динаміки (і це при тому, що у зазначений час було поширеним значне скупчення людей у супермаркетах).

На прикладі «Великодня вдома» можна було спостерігати згадане посилення пропагандистського ефекту завдяки ЗМІ. Скажімо, заголовок передвеликоднього сюжету ТСН подано таким чином: «Якщо віряни підуть до храмів на Великдень, нового спалаху коронавірусу не уникнути». Зі самого сюжету можна зрозуміти, що ця теза належить правоохоронцям (які навряд чи компетентні робити такі категоричні заяви), але в заголовку вона подана як безапеляційне твердження, а не суб’єктивна думка.

Характерно, що автори сюжету своєю чергою висловили амбіцію бути експертами у царині релігійної практики. Ведуча розповіла про переваги богослужіння онлайн: завдяки численним відеокамерам глядач може побачити те, що не побачить вірянин у храмі. Можна навести подібний приклад. Журналісти «Української правди» винесли у заголовок ось таку установку: «Великдень вдома: Зеленський пояснив, як церкву замінити телевізором».

Антихристиянські інформаційні атаки не припинялися і влітку. Так, наприкінці липня міністр охорони здоров’я Максим Степанов зробив голосну заяву, що головною причиною зростання кількості хворих на заході України є богослужіння.

Зручна ціль: УПЦ МП

Значна частина антихристиянських інформаційних атак стосувалася Української православної Церкви (Московського патріархату). Не без підстав маючи імідж проросійської, УПЦ МП справді є дуже зручною для атак. Окрім публічного консенсусу стосовно проросійськості УПЦ МП можемо спостерігати застосування стосовно цієї конфесії розмитих, а тому дуже зручних для маніпуляції понять «відсталості» і «ретроградності».

У кінцевому підсумку інформаційні атаки проти УПЦ МП стають атаками проти християнства загалом. По-перше, безпосереднім предметом цих атак часто є Таїнства, інші релігійні практики, інститути священства та ієрархії, норми канонічного права. По-друге, решті конфесій нав’язується імператив «не бути як МП». Так, під час жорстих карантинних заходів був поширений стереотип, буцімто богослужіння за участі вірян проводить лише УПЦ МП. Коли ж такі богослужіння проводили представники інших конфесій, їх звинувачували в тому, що вони діють так само, як МП.

У певному сенсі УПЦ МП є союзником ворожих християнству сил, адже створює дуже сприятливі умови для системної антихристиянської пропаганди.

Голоси застороги у глобальному масштабі

Ситуація в Україні не є унікальною. У деяких країнах Церква зустрілася зі значно більшим тиском, ніж в Україні, що змусило ряд ієрархів публічно виступити на захист віри, людської свободи та гідності, а також із засторогою стосовно викликів для сакраментального життя Церкви. Здебільшого у таких виступах констатувався невиправданий радикалізм карантинних заходів і робилися спроби виявити стратегічні тенденції.

Так, уже 19 березня римо-католицький єпископ Атаназіус Шнайдер опублікував колонку, в якій заявив, що «різкі та непропорційні заходи безпеки включно з запереченням основних прав людини на свободу пересування, зібрань та думок у глобальному масштабі виглядають як такі, що були організовані за чітким планом».

На початку травня з різкою оцінкою нехтування релігійною свободою виступив префект Конгрегації богослужінь і дисципліни Таїнств кардинал Робер Сара. Тоді ж дванадцятеро католицьких ієрархів, а також ряд активних священників та мирян оприлюднили петицію, в якій стверджувалося, що під приводом епідемії коронавірусу «часто відбувається порушення невід’ємних прав громадян, а їхні фундаментальні свободи, – такі як свобода віросповідання, самовираження і пересування, – були непропорційно і невиправдано обмежені». Підписанти також звернули увагу на те, що наявний наступ на свободу може виявитися «тривожною прелюдією до створення світового уряду, що не підлягатиме будь-якому контролю».

Крім того, лунали голоси стосовно негативних унутрішньоцерковних тенденцій, які були спричинені зовнішньою кризою. Йшлося передусім про занепад євхаристійного культу, а то й випадки відвертої профанації Святих Дарів. Із заявами стосовно цього виступили кардинал Раймонд Берк та вже згадані єпископ Шнайдер і кардинал Сара.

Реакція українських ієрархів та ВРЦіРО

На початку епідеміологічних заходів церковні лідери України опинилися у непростій ситуації. Пошуком стратегії реагування їм доводилося займатися за умов браку надійної інформації про сам вірус та швидко сформованого запиту на конформізм Церкви. Відтак був обраний шлях найменшого опору. Це проявилося не лише в офіційній позиції стосовно богослужінь, але й у тому, що ієрархія та духовенство значною мірою долучилися до кампанії переконування населення у вкрай небезпечному характері нового захворювання і необхідності заходів, частина яких виглядає дуже сумнівно.

У заявах і діях церковних лідерів відчувалося прагнення продемонструвати те, що Церква є корисною суспільству та державі. У ряді випадків реалізація цього прагнення вкладалася у традиційну нішу харитативної діяльності Церкви. У той же час бракувало голосів про права самої Церкви і її вірних, а також тверезої оцінки негативних тенденцій суспільно-політичного характеру.

На цьому тлі приємно виокремилися деякі представники римо-католицького єпископату. Про те, що епідемію було використано для боротьби проти Церкви, у квітні та травні заявляв єпископ-помічник Львівської архідієцезії Едвард Кава. Єпископ Київсько-Житомирської дієцезії Віталій Кривицький акцентував увагу на ганебності дій влади, яка, запровадивши жорсткий карантин й унеможлививши тим самим протести, взялася за ухвалення непопулярних законопроектів, у тому числі спрямованих на впровадження гендерної ідеології та обмеження релігійних прав.

Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій із одного боку вже на початку карантину звертала увагу на випадки зловживання влади, а з іншого – робила це надзвичайно обережно, уникаючи різких заяв, ультиматумів тощо. Так, на початку квітня ВРЦіРО адресувала прем’єру та МВС пропозиції, спрямовані на забезпечення конституційного права на свободу віросповідання. Автори пропозицій скаржилися на те, що представники поліції та місцевої влади вільно трактують підзаконні акти, якими було запроваджено карантинні обмеження, і вимагають цілковитого закриття храмів.

Схоже, в уряді вирішили не звертати особливої уваги на пропозиції ВРЦіРО, позаяк, плануючи послаблення карантину, урядовці проігнорували релігійні потреби населення. Це змусило ВРЦіРО 7 травня адресувати уряду нове звернення.

Врешті-решт свобода релігійного життя частково відновилася у руслі загального послаблення карантинних заходів і їхньої значної дискредитованості (чого лишень варте зізнання головного санітарного лікаря про те, що частина цих заходів запроваджувалася виключно для нагнітання страху). Проте і за таких обставин, в умовах сплеску туристичної активності і безтурботної діяльності розважальних закладів, Церкви поводили себе дуже стримано, зокрема – відмовилися від масових паломництв.

Держава не оцінила такої скромності, про що можна судити хоч би з огляду на згадувану заяву очільника МОЗ. Вельми промовистою є реакція ВРЦіРО на цю заяву . Відповідний документ був оприлюднений аж за тиждень після озвучення міністром звинувачень у бік Церкви. Його автори наголошували, що Церкви від самого початку карантину «вживають необхідних заходів щодо безпечного проведення богослужінь… Багато релігійних громад організували онлайн-трансляції своїх богослужінь, а допуск віруючих у храми і молитовні будинки відбувається за умови наявності захисної маски, з дотриманням рекомендованої урядом дистанції та використанням антисептичних засобів». На основі цього вони вимагали від МОЗ «припинити практику узагальнених звинувачень на адресу всієї релігійної спільноти».

Із наведених формулювань випливає, що Рада поділяє ригористичний підхід до епідеміологічних заходів.

Висновки

Досвід карантинних обмежень засвідчує, як легко державна влада може диктувати Церкві свої умови, посягаючи у тому числі на цілковиту заборону культу. Цьому, зокрема, сприяє стиль церковно-державних стосунків, апробований ВРЦіРО.

Не можна сказати, що цей стиль є цілком недієвим. Уникаючи різких заяв, мобілізації вірних, впливу на електоральні настрої, ВРЦіРО подекуди вдається досягнути вигідних домовленостей із владою, наприклад у справі блокування ініціатив, шкідливих із точки зору віри і моралі. Одначе, як видно з того ж методичного впровадження гендерної і ЛГБТ-ідеологій, йдеться лише про епізодичні успіхи.

Обираючи змальований стиль відносин із владою, Церкви нехтують можливістю комплексної мобілізації вірних. Під час коронавірусної кризи це проявилося у тому, що потреба застерегти вірних та всіх людей доброї волі про наявні ризики і небезпеки, назагал лишилася проігнорованою (і це на тлі зусиль, докладених задля пропаганди епідеміологічних заходів – як доречних, так і сумнівних). Зворотнім боком такої ситуації стало плекання частиною вірян дещо маргінальних пояснень того, що відбувається, а також недовіри до ієрархів та духовенства. У підсумку вірних спіткала розгубленість і дезорієнтація.

Збереження змальованого стилю поведінки несе загрозу речей, куди гірших за те, свідками чого ми були.


Політична Теологія

 


 

ООС: три обстріли, українські військові відповідали

Шмигаль розповів, чи видаватимуть українцям «паспорти вакцинації»

У Словаччині більше довіряють "Спутнику V", ніж AstraZeneca й Moderna – опитування

Після смертельної ДТП у Польщі у лікарні залишаються 24 українці

Діти совєтських намісників заходять у політику

Три обстріли і поранення бійця: у вівторок на Донбасі було неспокійно

Російські бойовики поранили бійця ЗСУ поблизу Мар’їнки

Байден є найбільш антикатолицьким президентом в історії – священник

На Донбасі поранено українського військового

Ще у 2-х воєводствах Польщі можуть повернути жорсткіші карантинні обмеження?

 

Пілсудський, Петлюра і тернистий шлях до польсько-українського братерства зброї

Сьогодні 206 років з дня народження о. Михайла Вербицького - автора Гімну України

Історик: Міхновський був більш реалістичний, ніж ті, хто керував Центральною Радою

Допомоги потребує 18-річний Даня Бачишев з рідкісним генетичним захворюванням

Сьогодні у Києві можуть обмежити роботу трьох станцій метро: причини

Івано-Франківські COVID-лікарні переповнені, хворі лежать у коридорах

Консульство Української Народної Республіки у Вільному місті Ґданську міжвоєнного періоду

У Вінницькій області з 2 березня всі школярі перейдуть на дистанційне навчання

Український священник: Папа мав чітко висловитися щодо підтримки Байденом абортів

Київ “жовтий”, Прикарпаття “червоне”: завтра в Україні починає діяти адаптивний карантин

 
08-03-2021 - social

Пілсудський, Петлюра і тернистий шлях до польсько-українського братерства зброї

08-03-2021 - politics

ООС: три обстріли, українські військові відповідали

08-03-2021 - politics

Шмигаль розповів, чи видаватимуть українцям «паспорти вакцинації»

08-03-2021 - politics

У Словаччині більше довіряють "Спутнику V", ніж AstraZeneca й Moderna – опитування

08-03-2021 - politics

Після смертельної ДТП у Польщі у лікарні залишаються 24 українці

05-03-2021 - politics

Діти совєтських намісників заходять у політику

05-03-2021 - politics

Три обстріли і поранення бійця: у вівторок на Донбасі було неспокійно

05-03-2021 - politics

Російські бойовики поранили бійця ЗСУ поблизу Мар’їнки

05-03-2021 - politics

Байден є найбільш антикатолицьким президентом в історії – священник

05-03-2021 - politics

На Донбасі поранено українського військового

05-03-2021 - politics

Ще у 2-х воєводствах Польщі можуть повернути жорсткіші карантинні обмеження?

05-03-2021 - politics

Майже 70% українців не подобається, куди рухається країна

05-03-2021 - politics

Україна може дозволити подвійне громадянство з країнами ЄС, але не з Росією – МЗС

05-03-2021 - politics

Стало відомо, яку контрабанду перевозили українські дипломати до Польщі

04-03-2021 - religion

«Помолімося за тих, які нас нищили і вбивали», – Блаженніший Святослав в ефірі програми про Львівський псевдособор

04-03-2021 - social

Сьогодні 206 років з дня народження о. Михайла Вербицького - автора Гімну України

04-03-2021 - social

Історик: Міхновський був більш реалістичний, ніж ті, хто керував Центральною Радою

04-03-2021 - politics

Російські окупанти на Донбасі тричі обстріляли позиції ЗСУ та застосували безпілотник

04-03-2021 - politics

Окупанти чотири рази стріляли на Донбасі, без втрат

04-03-2021 - politics

"Міняємо Словаччину на Крим": у Харкові розмалювали словацьке консульство

04-03-2021 - politics

У ЗСУ повідомили, де служитимуть призовники у 2021 році

04-03-2021 - politics

Введення платного в'їзду українців в ЄС без візи відстрочено на рік

04-03-2021 - politics

Священників та журналістів можуть щепити швидше: Шмигаль про перегляд етапів вакцинації

04-03-2021 - politics

На Донбасі російські найманці стріляли з гранатометів: один воїн ЗСУ отримав поранення

03-03-2021 - politics

Сильні і суверенні Україна, Білорусь, Південний Кавказ - інтерес Центральної Європи

03-03-2021 - social

Допомоги потребує 18-річний Даня Бачишев з рідкісним генетичним захворюванням

03-03-2021 - politics

Назвали причини вибуху в лікарні Чернівців, де загинуло дві людини

03-03-2021 - politics

Цього року призов до армії проводитимуть у квітні-червні та жовтні-грудні

03-03-2021 - politics

Підприємці вимагають дозволу на роботу в “червоній” зоні: ОДА наполягає на карантині, мерія хоче судитися з Кабміном

03-03-2021 - social

Сьогодні у Києві можуть обмежити роботу трьох станцій метро: причини

02-03-2021 - politics

Війна на Донбасі: бійці ЗСУ збили безпілотник окупантів

02-03-2021 - politics

У Житомирі пройде мітинг проти введення жорсткого карантину

02-03-2021 - social

Івано-Франківські COVID-лікарні переповнені, хворі лежать у коридорах

01-03-2021 - religion

«Покаяння – це не тільки жаль за гріхи, покаяння – це навернення», – Блаженніший Святослав у неділю про блудного сина

01-03-2021 - social

Консульство Української Народної Республіки у Вільному місті Ґданську міжвоєнного періоду

01-03-2021 - politics

Чому російська агентура в Польщі надалі сильна?

01-03-2021 - social

У Вінницькій області з 2 березня всі школярі перейдуть на дистанційне навчання

01-03-2021 - politics

Затримання українських дипломатів: у посадовців виявили 16 кілограмів золота і півтора мільйона гривень

01-03-2021 - politics

У відкликаних посадовців МЗС знайшли 16 кілограмів золота і 140 тисяч доларів

01-03-2021 - religion

Помісна церква України розповіла, що святкують 8 березня

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика