У Школі біоетики УКУ прокоментували моральні питання, пов’язані з вакцинацією  
16 лютого 2021

 На прохання «Vatican News» Школа біоетики Українського католицького університету, яку очолює отець доктор Ігор Бойко, відповіла на запитання про етичні виклики, пов’язані з вакцинами від COVID-19.

«Цій публікації передувала серйозна праця команди цієї школи, до якої, окрім її очільника о. д-ра Ігора Бойка, входять д-р біоетики Марія Ярема, лікар-педіатр Ярина Пікулицька, докторанти біоетики Соломія Бойко й Наталя Цюпка та ліценціат біоетики Наталя Чернявська», – йдеться у матеріалі Vatican News.

Нижче подаємо повний текст заданих «Vatican News» питань та відповідей представників Школи біоетики.

Під час засідання ВРЦіРО, що відбулося 27 січня 2021 року у Києві, Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук наголосив на важливості того, аби держава забезпечила громадянам вільний вибір щодо того, чи вакцинуватися чи ні, а також – якою саме вакциною. Він підкреслив, що вибір вакцини важливий не лише з точки зору її ефективності та безпечності, а також і технології її створення, адже деякі вакцини створюються у спосіб, який порушує значні етичні питання. Чи могли би Ви прокоментувати ці слова? Про які етичні питання йде мова?

Питання вакцинації торкається ряду важливих питань та етичних дилем: автономії, ефективності, етичної дозволеності, спільного блага, особистої та суспільної відповідальності. Зокрема, щодо етичної дозволеності вживання вакцин, то тут іде мова про вакцини, які створюються за допомогою ліній ембріональних клітин людини. Такі лінії були б етично нейтральними, якби ці клітинні лінії походили від ембріонів, які померли природньою смертю. Однак, коли ми говоримо про походження цих ліній клітин, то мова іде про абортованих ембріонів в 60-их, 70-их та 80-их роках минулого століття. Ці аборти не були зроблені з метою виготовлення вакцин, а з особистих причин жінок. Все ж моральна проблема залишається і полягає в тому, що будь-яке використання клітин абортованих ембріонів є заохоченням до підтримки абортивної індустрії.

На даний момент є 4 лінії ембріональних клітин, а саме: WI-38, MRC-5, HEK293 та PER.C6. Їхній вік 50-60 років. Ці лінії ембріональних клітин є добрим матеріалом (з медичної точки зору) оскільки вони постійно діляться і служать середовищем для того, щоб виробляти вакцини та/або перевіряти їх ефективність.

Є різні класифікатори вакцин, але, відносно вакцини від коронавірусу, важливо розділити вакцини на вірусні, векторні, білкові та вакцини на основі нуклеїнових кислот. На різних етапах вироблення вакцин від COVID-19 використовувалась лінія ембріональних клітин HEK293. Лінія HEK293 – це клітини ембріональної нирки людини, взяті з абортованого плоду і вирощені голландським біологом Алексом ван дер Ебом на початку 1970-х. Ця та інші лінії (WI-38, MRC-5 та PER.C6) іноді сьогодні використовуються для створення вакцин. Будь-яка вакцина, яка на своїх етапах розвитку використовує дані лінії ембріональних клітин людини, не потребує нових абортів.

Важливо зазначити, що вакцини від COVID-19, які на даний час (січень 2021 року) довели свою ефективність – або на етапі виготовлення, або на етапі тестування – використовували лінію ембріональних клітин HEK293.

Однак є також ті вакцини, які є етично бездоганними, але, на жаль, вони поки-що знаходяться на етапі преклінічних досліджень. Це означає, що ми поки не можемо надати жодних даних стосовно їхньої ефективності.

Нижче подаємо посилання на джерело, де вказані всі виробники вакцин від коронавірусу та використання лінії HEK293 на різних етапах виготовлення вакцин: https://lozierinstitute.org/update-covid-19-vaccine-candidates-and-abortion-derived-cell-lines/.

Україна належить до глобальної (світової) ініціативи COVAX, яку створено на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації (GAVI). До цієї ініціативи належать ще щонайменше 180 країн, які, так само, як і Україна, можуть розраховувати на безкоштовну вакцину або на вакцину зі зниженою ціною. Шлях «COVAX» один з-поміж інших, який дасть можливість провакцинувати 20% населення України від COVID-19. Іншим шляхом, яким попадуть вакцини до України, є кошти державного бюджету. На сьогоднішній день, Україна уклала договір про закупівлю вакцини виробника Sinovac Biotech Co., Ltd. (Китай) у кількості 1.9 млн доз. Цей шлях разом з попереднім дасть можливість протягом наступних двох років провакцинувати 50% населення від коронавірусної хвороби. Важливо зазначити, що на даному етапі, як до COVAX, так і до держзакупівель, можуть попадати виробники вакцини Pfizer BioNtech, Moderna, Sinovac Biotech Co., Ltd., Sinopharm та AstraZeneca (ті, які на даний час показали свою ефективність), але в майбутньому можуть бути і інші.

Відомо, що виробники вакцини від COVID-19 Sinovac Biotech Co., Ltd (Китай), Moderna (США), Pfizer/BioNTech (США/Німеччина) на етапі тестування використовували лінію ембріональних клітин HEK293, виробник AstraZeneca (США і Англія) використовували HEK293 на всіх етапах виготовлення вакцин. Дані про вакцину від китайського виробника Sinopharm свідчать, що лінія клітин HEK293 не використовувалась на жодному етапі виробництва вакцини. Однак, також відомо, що з Європейських країн лише Угорщина затвердила вакцину виробника Sinopharm для рутинної вакцинації своїх громадян від COVID-19.

Що означають морально заплямлені клітинні лінії? Яким чином сюди задіяні аборти?

Морально заплямлені клітинні лінії – це біоматеріал, який використовується на різних етапах створення вакцин (розробка, виготовлення чи тестування) і є недопустимим з моральної точки зору (ембріональна лінія HEK 293), оскільки клітини походять від людських абортованих плодів. Такі вакцини не є «бездоганно чистими» і їхнє використання викликає етичні зауваги.

Що означають відмінні рівні у моральній відповідальності за використання клітин, взятих з людських абортованих плодів?

Коли йдеться про використання клітин абортованого плоду для створення клітинних ліній для вжитку у наукових дослідженнях – існують різні ступені відповідальності за співучасть у злі (пор. Dignitas Personae, 35). В організаціях, де використовують лінії клітин незаконного походження, відповідальність тих, хто приймає рішення про їх використання, та відповідальність тих, хто такого рішення не приймає, є різною (пор. Dignitas Personae, 35; Звернення щодо моральності використання деяких вакцин проти Covid-19 Конгрегації доктрини віри, 1).

Рівень моральної відповідальності особи, яка знає про походження вакцини і її використовує, є суттєво іншим від рівня моральної відповідальності особи, яка використовує вакцину, не знаючи про спосіб її виготовлення. Слід наголосити на тому, що в такому випадку не йде мова про пряму та безпосередню співпрацю у злі, а радше про непряму та віддалену. «Основною причиною вважати морально дозволеним використання цих вакцин є те, що вид співпраці у злі здійсненого аборту, з якого походять ці клітинні лінії (пасивна матеріальна співпраця), з боку тих, хто використовує отримані вакцини, є віддалений», – сказано у Зверненні Конгрегації доктрини віри (3).

Також суттєво відмінним буде рівень відповідальності осіб чи громадян, які не мають жодного впливу на державне рішення щодо закупівлі тих чи інших вакцин, але для захисту свого здоров’я та життя змушені погоджуватися з обраними для них вакцинами. Важливо підкреслити, що найбільша відповідальність лежить на фармацевтичних компаніях, які, володіючи достатньою інформацію, займаються розробкою вакцин та вибором необхідних матеріалів, а також на владних структурах, які приймають необхідні рішення щодо щеплення та захисту життя своїх громадян.

Чи визнання з боку Церкви моральної допустимості вакцин із заплямленими клітинними лініями означає, що Церква визнає моральність використання таких клітин?

Визнання моральної допустимості цих вакцин не означає, що Церква визнає моральність використання заплямлених клітинних ліній. Така позиція Церкви радше зумовлена неможливістю на даний момент використання «етично бездоганних вакцин». Моральний дозвіл на використання таких клітин і, відповідно, вакцин пов’язаний з високим ризиком зараження, а також соціальною відповідальністю.

Ватикан дав свою ствердну відповідь щодо можливості використання вакцин з огляду на високу смертність та складну ситуацію, викликану COVID-19: «Коли етично бездоганні вакцини проти COVID-19 недоступні (наприклад, у країнах, де вакцини без етичних проблем не надаються лікарям та пацієнтам, або де їх розподіл ускладнений через особливі умови зберігання та транспортування, або коли різні типи вакцин розповсюджуються в одній країні, але органи охорони здоров’я не дозволяють громадянам вибирати вакцину, якою потрібно робити щеплення), морально прийнятним є використовувати вакцини проти COVID-19, в дослідженнях та процесі виробництва яких вжиті клітинні лінії від абортованих плодів» (Звернення щодо моральності використання деяких вакцин проти COVID-19, 2). Водночас Церква закликає фармацевтичні компанії розробляти вакцини, які не створюють жодних етичних проблем ні медичним працівникам, ні особам, які роблять щеплення, і стверджує, що дозвіл використання етично не бездоганних вакцин ніяким чином не є підтримкою використання клітин абортованих ембріонів (пор. Звернення щодо моральності використання деяких вакцин проти COVID-19, 4). Вартує також підкреслити, що дозвіл Католицької Церкви використовувати небездоганні вакцини не є безумовним. Є кілька умов, при дотриманні яких таке використання є морально допустимим: 1) існує гостра необхідність захисту суспільства від поширення небезпечної хвороби і немає інших засобів це зробити, ніж через використання небездоганних вакцин; 2) ті, які використовують вакцини, виготовлені на клітинній лінії абортованої дитини, повинні протидіяти аборту як такому; 3) вакцинування повинне бути добровільним.

Що Ви можете сказати про вакцинацію в контексті відповідальності за власне здоров’я та за здоров’я інших?

Вакцинація є важливим досягненням суспільства та медичної науки. Саме завдяки вакцинам вдалося подолати багато небезпечних хвороб. Однак при виборі вакцин необхідно враховувати їхню якість, а також етичні аспекти. Для ефективної імунізації населення необхідно, щоб 95% суспільства були вакцинованими. Вакцинація, водночас, не може бути здійснена в примусовому порядку.

Необхідно створювати такі умови та обставини, в яких людина буде свідома та відповідальна не лише за власне здоров’я, але й також за благо суспільства: «Вакцинація, як правило, не є моральним обов’язком, і тому вона повинна бути добровільною. У будь-якому випадку, з етичної точки зору, моральність вакцинації залежить не тільки від обов’язку захищати власне здоров’я, а й від обов’язку сприяти спільному благу» (Звернення щодо моральності використання деяких вакцин проти COVID-19, 5). Основною метою вакцинації є сприяння охороні здоров’я та життя як окремої особи, так і цілого суспільства.

Нагадаємо, раніше свою думку щодо пов’язаних із вакцинацією біоетичних проблем висловив викладач УКУ філософ Петро Гусак.

Як повідомлялося, представники українських Церков та релігійних організацій прокоментували ставлення власних релігійних структур до вакцинації, виступаючи на форумі «Україна 30. Коронавірус: виклики та відповіді».

 

Політична теологія


 

ООС: три обстріли, українські військові відповідали

Шмигаль розповів, чи видаватимуть українцям «паспорти вакцинації»

У Словаччині більше довіряють "Спутнику V", ніж AstraZeneca й Moderna – опитування

Після смертельної ДТП у Польщі у лікарні залишаються 24 українці

Діти совєтських намісників заходять у політику

Три обстріли і поранення бійця: у вівторок на Донбасі було неспокійно

Російські бойовики поранили бійця ЗСУ поблизу Мар’їнки

Байден є найбільш антикатолицьким президентом в історії – священник

На Донбасі поранено українського військового

Ще у 2-х воєводствах Польщі можуть повернути жорсткіші карантинні обмеження?

 

Пілсудський, Петлюра і тернистий шлях до польсько-українського братерства зброї

Сьогодні 206 років з дня народження о. Михайла Вербицького - автора Гімну України

Історик: Міхновський був більш реалістичний, ніж ті, хто керував Центральною Радою

Допомоги потребує 18-річний Даня Бачишев з рідкісним генетичним захворюванням

Сьогодні у Києві можуть обмежити роботу трьох станцій метро: причини

Івано-Франківські COVID-лікарні переповнені, хворі лежать у коридорах

Консульство Української Народної Республіки у Вільному місті Ґданську міжвоєнного періоду

У Вінницькій області з 2 березня всі школярі перейдуть на дистанційне навчання

Український священник: Папа мав чітко висловитися щодо підтримки Байденом абортів

Київ “жовтий”, Прикарпаття “червоне”: завтра в Україні починає діяти адаптивний карантин

 
08-03-2021 - social

Пілсудський, Петлюра і тернистий шлях до польсько-українського братерства зброї

08-03-2021 - politics

ООС: три обстріли, українські військові відповідали

08-03-2021 - politics

Шмигаль розповів, чи видаватимуть українцям «паспорти вакцинації»

08-03-2021 - politics

У Словаччині більше довіряють "Спутнику V", ніж AstraZeneca й Moderna – опитування

08-03-2021 - politics

Після смертельної ДТП у Польщі у лікарні залишаються 24 українці

05-03-2021 - politics

Діти совєтських намісників заходять у політику

05-03-2021 - politics

Три обстріли і поранення бійця: у вівторок на Донбасі було неспокійно

05-03-2021 - politics

Російські бойовики поранили бійця ЗСУ поблизу Мар’їнки

05-03-2021 - politics

Байден є найбільш антикатолицьким президентом в історії – священник

05-03-2021 - politics

На Донбасі поранено українського військового

05-03-2021 - politics

Ще у 2-х воєводствах Польщі можуть повернути жорсткіші карантинні обмеження?

05-03-2021 - politics

Майже 70% українців не подобається, куди рухається країна

05-03-2021 - politics

Україна може дозволити подвійне громадянство з країнами ЄС, але не з Росією – МЗС

05-03-2021 - politics

Стало відомо, яку контрабанду перевозили українські дипломати до Польщі

04-03-2021 - religion

«Помолімося за тих, які нас нищили і вбивали», – Блаженніший Святослав в ефірі програми про Львівський псевдособор

04-03-2021 - social

Сьогодні 206 років з дня народження о. Михайла Вербицького - автора Гімну України

04-03-2021 - social

Історик: Міхновський був більш реалістичний, ніж ті, хто керував Центральною Радою

04-03-2021 - politics

Російські окупанти на Донбасі тричі обстріляли позиції ЗСУ та застосували безпілотник

04-03-2021 - politics

Окупанти чотири рази стріляли на Донбасі, без втрат

04-03-2021 - politics

"Міняємо Словаччину на Крим": у Харкові розмалювали словацьке консульство

04-03-2021 - politics

У ЗСУ повідомили, де служитимуть призовники у 2021 році

04-03-2021 - politics

Введення платного в'їзду українців в ЄС без візи відстрочено на рік

04-03-2021 - politics

Священників та журналістів можуть щепити швидше: Шмигаль про перегляд етапів вакцинації

04-03-2021 - politics

На Донбасі російські найманці стріляли з гранатометів: один воїн ЗСУ отримав поранення

03-03-2021 - politics

Сильні і суверенні Україна, Білорусь, Південний Кавказ - інтерес Центральної Європи

03-03-2021 - social

Допомоги потребує 18-річний Даня Бачишев з рідкісним генетичним захворюванням

03-03-2021 - politics

Назвали причини вибуху в лікарні Чернівців, де загинуло дві людини

03-03-2021 - politics

Цього року призов до армії проводитимуть у квітні-червні та жовтні-грудні

03-03-2021 - politics

Підприємці вимагають дозволу на роботу в “червоній” зоні: ОДА наполягає на карантині, мерія хоче судитися з Кабміном

03-03-2021 - social

Сьогодні у Києві можуть обмежити роботу трьох станцій метро: причини

02-03-2021 - politics

Війна на Донбасі: бійці ЗСУ збили безпілотник окупантів

02-03-2021 - politics

У Житомирі пройде мітинг проти введення жорсткого карантину

02-03-2021 - social

Івано-Франківські COVID-лікарні переповнені, хворі лежать у коридорах

01-03-2021 - religion

«Покаяння – це не тільки жаль за гріхи, покаяння – це навернення», – Блаженніший Святослав у неділю про блудного сина

01-03-2021 - social

Консульство Української Народної Республіки у Вільному місті Ґданську міжвоєнного періоду

01-03-2021 - politics

Чому російська агентура в Польщі надалі сильна?

01-03-2021 - social

У Вінницькій області з 2 березня всі школярі перейдуть на дистанційне навчання

01-03-2021 - politics

Затримання українських дипломатів: у посадовців виявили 16 кілограмів золота і півтора мільйона гривень

01-03-2021 - politics

У відкликаних посадовців МЗС знайшли 16 кілограмів золота і 140 тисяч доларів

01-03-2021 - religion

Помісна церква України розповіла, що святкують 8 березня

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика