Варшавська битва 1920 - сам на сам з більшовицькою навалою  
17 серпня 2021

 За перемогою під Варшавою в серпні 1920 року в Польщі міцно закріпилося поняття «чудо над Віслою». Попри всю його поетичність, це окреслення є досить влучним. Польським військам, при підтримці лише нечисленної армії УНР Симона Петлюри, яка була єдиним союзником поляків по зброї, вдалося зупинити навалу більшовиків. Слід нагадати, що Червона армія до цього успішно розгромила цілий ряд армій і військ на широких просторах колишньої царської імперії.

Завдяки перемозі у Варшавські битві Польща відстояла свою свіжоздобуту державність і, цілком можливо, врятувала інші країни Європи від більшовицької революції і встановлення там комуністичних режимів.

І тут питання, як з перспективи головних європейських столиць, передовсім Парижа та Лондона, бачилися це доленосне протистояння на сході Європи. Про міжнародний аспект битви під Варшавою я попросив розповісти Ґжеґожа Рутковського, співробітника Музею історії Польщі у Варшаві.

З перспективи таких країн як Франція та Англія, бо головним чином ми говоримо про ці країни, які могли відіграти значну роль, якщо вести мову про спробу проекції своєї власної політики на події Варшавської битви, ключовою буде конференція в Спа. Можна говорити і про ширший, загальноєвропейський контекст. Після Першої світової війни Центральні держави, тобто Німеччина та Австро-Угорщина, зазнали поразки, а остання розпалася на ряд держав. Тому для Антанти першочерговим завданням було встановлення, визначення кордонів на сході. Варто повернутися до подій, які передували Варшавській битві. Після початку Київського походу в квітні 1920 року поляки досягли великих військових успіхів на сході. В червні відбувається совєтський контрудар. Польські війська досить швидко відступають в напрямку своєї території. І тут, що стосується позиції західних держав щодо Польщі, то власне добрим мірилом цієї політики буде конференція в бельгійському Спа в липні 1920 року. Хоча ця конференція передовсім мала стосуватися інших питань, зокрема військових репарацій від Веймарської республіки, то з огляду на військову ситуацію Польщі, коли більшовики були все ближче Варшави, виринає ідея про проведення демаркаційної лінії. Власне, вперше з’являється концепція лінії Керзона. Прем’єр Станіслав Ґрабський з огляду на критичне військове становище Польщі погоджувався на ряд поступок, і не лише щодо більшовицької Росії. Зокрема йшлося про проведення плебісциту в Заольжі – це питання Спішу та Орави. Проте, на щастя для Польщі, більшовицька сторона, з огляду на ситуацію, яка була тоді рішуче не на користь поляків, відкинула запропоноване в Спа.

Як відомо, в 1919 році була інтервенція військ Антанти в громадянську війну на теренах колишньої Російської імперії, яка зазнавала невдачі. Фактично, Польща, дитя Версальської системи, окрім присланої 25 липня міжсоюзницької військової місії на чолі з генералом Максимом Вейганом, по суті, не отримала відповідної військової допомоги. Чому так?

Тут переплелося декілька чинників. З одного боку, це Київський похід, який розглядався країнами Антанти надто амбітним планом, передовсім йшлося тут про Великобританію. З британської перспективи більшовицький контрнаступ був наслідком Київського походу. Тобто, те що відбувається з Польщею є результатом помилок польської політики та польських лідерів. Окрім цього були й інші чинники. Польща з географічної точки зору була ізольованою. На заході знаходилася Веймарська республіка, на півдні чехи, з якими в нас був конфлікт за кордони. Чехи в липні, користуючись ситуацією, захопили Заольжя. Потім це стало суперечкою довкола цього регіону між Чехословаччиною і II Річчю Посполитою. Винятком була Угорщина, яка вирішила надати Польщі допомогу, а це з огляду на досвід угорців в 1919 році, коли на їх землях вибухнула комуністична революція. Угорщина вирішила таким чином відсунути від себе більшовицьку загрозу, яка могла означати появу якоїсь комуністичної держави у Польщі. Це могло бути загрозою і для Угорщини, а в подальшій перспективі і для Німеччини, а навіть для решти Європи, яка приходила до тями після Першої світової війни. І цей версальсько-вашингтонський лад потребував розв’язки у Варшавській битві, щоб оформитися у вашингтонсько-версальсько-ризький лад.

Чи можна сказати, що більшовицька пропаганда була досить ефективною на Заході у своєму викривленому представлені Київського походу? Адже, як ми знаємо, Червона армія готувалася у травні 1920 року завдати удар по Польщі, а Пілсудський лише випередив у цьому більшовиків.

Так, безумовно. Коли ми говоримо про пропаганду, то для неї правда не є ключовою, а головне – переконати людей в чомусь, що вигідно якійсь державі. Більшовикам залежало, щоб це польська сторона виглядала агресором. Натомість з перспективи західних держав, скажімо, для Франції, Польща була важливою як противага німецькій загрозі. Зрештою, Британія теж хотіла ослабити Німеччину, але побоювалася, що надто слабка Німеччина теж може бути загрозою для розстановки сил у Європі. Саме тому британський прем’єр Ллойд Джордж не надто підтримував територіальні вимоги Польщі. Тому тут треба відділити сферу пропаганди і реальної політики. Хоча слід усвідомлювати, що пропагандистські дії мали свій вплив. Більшовицька держава, яка опиралася на нову ідеологію, була досить привабливою. В багатьох країнах більшовицька Росія могла розраховувати на людей, прихильно налаштованих до неї. Більшовики завдяки цим людям стимулювали страйки і ускладнювали справу. Одним з положень конференції Антанти в Спа, крім надіслання політичної і військової місії до Варшави, було теж надання допомоги Польщі у вигляді поставок зброї. Натомість були створені проблеми з доставкою і відгрузкою озброєння в порту Ґданська. Теж були страйки і складнощі в Англії, щоб завантажити це озброєння на кораблі. Все це зумовило, що реальна допомога британців і французів в 1920 році була набагато меншою, ніж це було в попередні роки. Це було частиною гри більшовицької Росії, яка прагнула здобути перемогу і в міру сил в якомога більшій кількості європейських країн встановити такий самий лад, який панував тоді в Росії.

Чи можна сказати, що попри антибільшовицьку риторику після невдалої інтервенції в 1919 році і підтримки білої Росії, такі чолові діячі як Ллойд Джордж погодилися з існуванням червоної Росії? І що би там не казати, на Заході на неї дивилися як на химерну, але все ж спадкоємницю Російської імперії.

Знаєте, ми говоримо про політиків, які вже в моменті прийняття рішень мають в голові ментальні мапи перед 1914 роком. Тому частково Ви праві, щодо бачення Європи як сфер впливу. Більшовицька Росія, не дивлячись на те, що вона червона, для великих держав залишалася Росією. В міжнародних відносинах легше вести справу з меншою кількістю гравців, ніж з більшою, особливо беручи до уваги те, що внаслідок Версальської системи з’явився цілий ряд держав з власними інтересами, які нерідко були протилежними і могли вести до конфлікту. А ще треба пам’ятати про те, що до війни справу вирішували великі держави, імперії. Тому на більшовицьку Росію, яка потім стала Радянським Союзом, західні політики почали прихильніше дивитися. Ллойд Джордж міг не усвідомлювати, що народжується тоталітарна держава. Окрім того, з точки зору Великобританії найважливіше було ослабити Німеччину, але не за будь-яку ціну, щоб розклад сил в Європі був в міру стабільний. Зрозуміло, це не було тотожнім інтересам Франції, яка прагнула якомога слабшої Німеччини, а якщо б це не було можливим, то Париж хотів мати на сході союзну державу, яка б була противагою німцям. Тому Польща була цінним союзником для Франції.

Натомість, без огляду на те, як в серпні 1920 року бачили справу в Лондоні чи Парижі, відбулося щось, що для більшості оглядачів стало несподіванкою і Польща отримала блискучу перемогу над силами більшовицької Росії. Згодом ця перемога підкріплена Німанською операцією призвела до того, що польська держава стабілізувала ситуацію в Східній Європі на майже 20 років.

 

 

Польське  Радіо

 


 

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

«Польща втратила патріота, але Україна втратила друга»

У Яремче розпочалися 14 Польсько-українські зустрічі

Публіцист: Польська держава не здала екзамен, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинців

Українцям продавали фіктивні документи на Карту поляка за євровалюту: ділків викрито

Навчання в “жовтій” зоні карантину: які документи про COVID-вакцинацію можуть надати освітяни

Проф. Журавський вель Ґраєвський: Імперська політика має зміцнити владу в Кремлі

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

«Gazeta Polska Codziennie»: Прощавай, друже

Rapid Trident – 2021: в Україні розпочалися багатонаціональні військові навчання

 

КМДА просить Мінкультури долучити їх до відновлення костелу св. Миколая

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

Кияни обрали найпопулярніші локації для майбутньої скульптури борщу: перелік

ВАРШАВСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ ПРО ЗАХИСТ НЕПОВНОЛІТНІХ: ПОСИЛИТИ ЗАПОБІГАННЯ

У Києві частково призупинять холодне водопостачання

Глава УГКЦ відкриє пам’ятник Блаженнішому Любомирові Гузару

У Києві відзначили річницю Хотинської битви

В Україні прогнозують до +27° та без дощу

Варшавська битва 1920 - сам на сам з більшовицькою навалою

Київ відзначить Незалежність України молебнем, парадом і концертом

 
25-09-2021 - politics

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

25-09-2021 - politics

«Польща втратила патріота, але Україна втратила друга»

25-09-2021 - social

КМДА просить Мінкультури долучити їх до відновлення костелу св. Миколая

25-09-2021 - politics

У Яремче розпочалися 14 Польсько-українські зустрічі

21-09-2021 - religion

«Пресвята Богородиця є особливою покровителькою священничого покликання», – Блаженніший Святослав у семінарії

21-09-2021 - social

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

21-09-2021 - religion

Глава УГКЦ прийняв рекомендаційного листа від Апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвальдаса Кульбокаса

21-09-2021 - politics

Публіцист: Польська держава не здала екзамен, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинців

21-09-2021 - politics

Українцям продавали фіктивні документи на Карту поляка за євровалюту: ділків викрито

21-09-2021 - politics

Навчання в “жовтій” зоні карантину: які документи про COVID-вакцинацію можуть надати освітяни

21-09-2021 - social

Кияни обрали найпопулярніші локації для майбутньої скульптури борщу: перелік

21-09-2021 - religion

Сьогодні – Різдво Пресвятої Богородиці за Юліанським календарем

20-09-2021 - politics

Проф. Журавський вель Ґраєвський: Імперська політика має зміцнити владу в Кремлі

20-09-2021 - politics

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

20-09-2021 - politics

«Gazeta Polska Codziennie»: Прощавай, друже

20-09-2021 - social

ВАРШАВСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ ПРО ЗАХИСТ НЕПОВНОЛІТНІХ: ПОСИЛИТИ ЗАПОБІГАННЯ

20-09-2021 - religion

Маємо припинити хижацьке ставлення до Божого творіння, - Глава УГКЦ

20-09-2021 - religion

Вхід в Києво-Печерську лавру тимчасово закрили

20-09-2021 - politics

Rapid Trident – 2021: в Україні розпочалися багатонаціональні військові навчання

16-09-2021 - religion

Церкви і релігійні організації України просять про спільну триденну молитву на захист традиційних сімейних цінностей

16-09-2021 - politics

Військові навчання «Рись-21». МНО: Завдяки цим діям Польща безпечна

16-09-2021 - politics

Заява ВРЦіРО щодо необхідності захисту традиційних сімейних цінностей українського народу

15-09-2021 - politics

Історик: Незважаючи на всі суперечки, поляки у вересні 1939 року об'єдналися в спільній боротьбі

15-09-2021 - politics

Польща відкрила кордон для українських туристів

15-09-2021 - politics

Європарламент вирішив, що «одностатеві шлюби» мають визнаватися по всій території ЄС

14-09-2021 - social

У Києві частково призупинять холодне водопостачання

14-09-2021 - religion

Сьогодні празник Воздвиження Чесного Хреста за Григоріанським календарем

14-09-2021 - politics

COVID завершить те, що почали попередні революції – архієпископ Вігано

10-09-2021 - social

Глава УГКЦ відкриє пам’ятник Блаженнішому Любомирові Гузару

10-09-2021 - social

У Києві відзначили річницю Хотинської битви

09-09-2021 - religion

У Києві Школа українського іконопису запрошує на навчання

09-09-2021 - politics

Аналітик про можливість агресії РФ проти Польщі: Хочеш миру - готуйся до війни

09-09-2021 - politics

Польща дозволила українцям туристичний в'їзд по безвізу

09-09-2021 - social

В Україні прогнозують до +27° та без дощу

09-09-2021 - politics

Ляшко каже, що перехід України в «жовту» зону відкладається

09-09-2021 - religion

Болгарські спалеологи віднайшли на Афоні печеру українського подвижника Івана Вишенського

09-09-2021 - religion

Римо-католики розпочали молитовний марафон за повернення костелу святого Миколая

08-09-2021 - politics

У Карпачі підбили підсумки 5-річної співпраці країн Тримор’я

08-09-2021 - politics

Польща продовжила табу на пасажирські потяги з Україною. Відомо, на скільки

08-09-2021 - politics

У Польщі скоригували на вересень правила карантину й носіння масок в об'єктах гастрономії

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика