Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина  
21 вересня 2021

 Професор Марек Корнат (ПАН) про совєтський напад на Польщу і його пропагандистський супровід.

17 вересня 1939 року для поляків є одним з найчорніших днів в їхньому історичному календарі. Це національна трагедія і дуже глибока травма, котра сидить в колективній свідомості і підсвідомості нації.

Напад Радянського Союзу на Польщу був результатом оборудки Сталіна і Гітлера, втіленої 23 серпня 1939 року в пакті Молотова-Ріббентропа.

Варто сказати, що агресія СРСР проти II Речі Посполитої супроводжувалася пропагандистською кампанією, яка доповнювала військову, а сам Сталін до останнього дня вичікував на розвиток подій і наніс удар в найбільш сприятливий для себе момент.

Про це я розмовляв з провідним фахівцем, професором Мареком Корнатом з Інституту історії Польської академії наук, якого й запросив до розмови про пропагандистський аспект агресії 17 вересня 1939 року.

Якщо говорити про совєтську тактику, то дійсно можна вести мову про вичікування розвитку подій. Адже, якщо б західні держави всерйоз вступили у війну, а не лише оголосили її, то совєтському керівництву було б куди складніше досягти свої цілі, ніж це було насправді. Москва б тоді побоювалася, що її дії можуть зумовити конфлікт і навіть війну з Заходом, а принаймні, могли б бути розірвані відносини з СРСР.

Тим часом, коли західні союзники нічого практично не зробили для Польщі, окрім самого оголошення війни Німеччині, в Радянського Союзу з’явилася свобода дій. Сталін прийшов до такого висновку, виходячи з того, що в впродовж перших двох тижнів війни не було ніяких дій з боку союзників на західному фронті. Винятком стали такі демонстративні кроки як, скажімо, загальна мобілізація у Франції. У Францію теж відбув транспорт з британськими військами і були інші, про які нам відомо.

Історик відмічає, що совєтському напад передувала і його супроводжувала поспіхом організована пропагандистсько-дезінформаційна акція, завданням якої було виправдати вторгнення в Польщу.

Десь близько 14 вересня, а може й дещо раніше, але в будь-якому випадку, 14 вересня тут є важливою датою. В цей день совєтська преса атакувала Польщу, звинувачуючи її в поневоленні національних меншин, передовсім слов’ян, білорусів і українців. Крім цього, проходять мітинги, в тому числі у Москві в Парку імені Горького, де відбулася велика маніфестація. На масових акціях пропагандисти говорили про «банкроство панської Польщі» і переслідування меншин. Таким чином, радянська пропаганда готувала ґрунт під виправдання рішення напасти на Польщу зі східного напрямку під гаслом порятунку «братніх народів», українців і білорусів.

Професор Корнат звертає увагу, що незважаючи на всю брехливість радянської пропагандистської махіни навіть в неї виникли певні труднощі.

З огляду на пакт Молотова-Ріббентропа не можна було критикувати Німеччину, бо союзників не критикують. А цей пакт був за своєю суттю негласним союзом проти Польщі, хоча й там не фігурувало слово «союз». Не можна було заявляти, що Німеччина несе якусь загрозу білорусам і українцям, тому треба було оперувати евфемізмом, мовляв, ці народи в лиху годину опинилися в скрутному становищі. Стверджувалося, що білоруси й українці, які перебували «під польським ярмом» кинуті на поталу, і тому потребують захисту Радянського Союзу. Більш-менш в такому дусі заявляли совєтські пропагандисти.

Що стосується представлення своєї агресії світу, то Радянський Союз вів подібну пропаганду. Мотиви дій по відношенню до Польщі пояснювалися турботою і потребою опіки над білорусами та українцями. Стверджувалося, що нібито Польща свої довоєнні кордони встановили з порушенням права народів на самовизначення і що прийшов час це виправити.

Історик також відповів на питання, чи з перспективи часу не було помилкою не оголошення війни Польщею, після того як відбулося совєтське вторгнення. Так само це стосується доцільності наказу командуючого польскими військами маршала Ридза-Сміглого не вести бої з Червоною армією за винятком прямої загрози і необхідності захищатися, а намагатися за будь-яку ціну перейти кордон з Румунією.

Ви знаєте, справа в тому, що розумувалося такими категоріями, а саме – країна, на яку напали, не оголошує війну тому, хто напав, бо не мусить цього робити. Польща Німеччині теж не оголосила війну, але була відозва президента Ігнаци Мосціцького до народу. Відозва починалася словами «Сьогодні на світанку Німеччина, одвічний наш ворог, напав на Батьківщину». Слід сказати, що такої відозви забракло 17 вересня, вона би придалася. Було б добре, щоб вона була, але її на жаль не було. Приготували лише дипломатичну ноту, скеровану до західних держав, союзників, а також до нейтральних держав. Така нота про агресію проти Польщі, написана французькою, була передана через всіх польських послів, в столицях країн, де вони перебували. Зрозуміло, це не стосувалося посла Польщі в Берліні Юзефа Ліпського, який звідти виїхав 2 вересня.

Ну, і тут ще справа цього однак нещасного наказу маршала Ридза-Сміглого, в якому говорилося «з більшовиками не битися». Що ж я можу про це сказати як історик? Мені здається, що відповідь відносно проста – у війську є принцип так званої економії сил. Якщо воюється і є шанс на успіх, то треба посвячувати людське життя. Натомість, коли жодних шансів немає, віддавати наказ, щоб солдати продовжували битися і гинули є помилкою. І власне так мислив Ридз-Сміглий. Він розумів, що кампанія програна і треба видати наказ про припинення боротьби і так зробив. Проте маршал не брав до уваги двох речей. По-перше, що потім совєтська дипломатія це використає, щоб заявити світу, що агресія 17 вересня була вступом військ на нічию територію, яку ніхто не захищав. Таке говорили совєти тоді, і теж саме твердить Росія сьогодні. По-друге, маршал Ридз-Сміглий не брав до уваги того, що полонених офіцерів знищать. Йому напевно це просто не містилося в голові.

Сьогодні є багато спільного між сталінським СРСР та путінською Росією. Передусім на себе звертає увагу експансіоністська й неоімперська політика Путіна стосовно сусідів. Найбільш яскравим свідченням цього є захоплення Криму й гібридна війна Росії проти України, яка за своїми пропагандистськими схемами і способами ведення нагадує дії Сталіна. Все це супроводжується масштабною історичною політикою, котра служить геополітичним цілям путінського режиму. Головне її завдання - переконати, що СРСР не був в 1939 році таким же агресором, як Третій Рейх, що Сталін не розв'язав разом з Гітлером Другу світову війну.

Чи разом з цим можна сказати, що, на жаль, тези сталінсько-путінської пропаганди знаходять розуміння на Заході, де спостерігається проблема ідеологічної сліпоти і незнання серед істориків й політиків?

Думка з цього приводу професора Марека Корната:

Так, це відоме явище, що всі ці події на Заході представляються тенденційно і карикатурно. Особливо це стосується лівих, але також ліберальних кіл, які не згідні з тим, щоб розглядати комунізм і Радянський Союз в тій же площині, що й гітлерівську Німеччину. Вони не хочуть з цим погодитися, передовсім тому, що, на їх думку, потім в ході Другої світової війни Країна Рад зробила великий внесок в перемогу над Гітлером. У зв’язку з цим, в західній історіографії СРСР щадять, розглядаючи його як державу, яка може й мала на своєму сумлінні якісь провини, але однозначно Радянський Союз не йде в ніяке порівняння з Німеччиною. От все це веде до того, що історія Східної Європи, включаючи і Польщу, представляється невідповідним чином, тенденційно і карикатурно.

Марек Корнат підкреслює, що проблема ідеологічної сліпоти більшої частини західних наукових та політичних еліт тісно пов'язана з пропагандистською діяльністю Кремля, яка скерована на спотворення історії Другої світової війни.

Такі твердження дуже на руку Росії. Путін про це чудово знає, тому й адресує свої заяви, головним чином правим колам. Він хоче теж отримати праві та консервативні кола. До прикладу, стаття, яка очорнює Польщу в журналі «The National Interest», звернена до американських консервативних еліт. Справа в тому, що ліві і ліберальні еліти вже йому нецікаві, позаяк вони мислять десь так, як він в питанні Другої світової війни чи що стосується таких проблем, як польсько-совєтські відносини. В той же час, Росія намагається достукатися і до консерваторів. Наскільки це їй вдасться покаже час, але так це виглядає сьогодні.

 

Польське  Радіо 


 

Глава УГКЦ: Отець Омелян Ковч служив людям в останніх хвилинах їхнього земного життя

Конфлікт Польщі та Євросоюзу: чим він загрожує Україні і чи загрожує?

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

Філософ про ЛГБТ-стратегію Єврокомісії: ЄС іде стопами Радянського Союзу

“Укрзалізниця” обіцяє взимку запустити 2 нові потяги до Польщі

Польща залишиться в ЄС, але не хоче бути країною другого сорту – Моравецький

Десятки тисяч поляків вийшли на мітинги за обмеження власного суверенітету

Укрзалізниця відновлює міжнародне залізничне сполучення з Польщею

Прикордонники їздитимуть автомобілем Славоміра Новака. Машина, можливо, була куплена за гроші від хабарів

Сьогодні у Майданеку відкриють пам'ятник бл. о. Омелянові Ковчу

 

Порозуміння перед лицем спільного ворога. Українське та польське підпілля проти совєтів

Сьогодні перекриють центр Києва: перелік вулиць

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

Із 21:00 11 жовтня до 24:00 17 жовтня перекриють рух на Володимирському проїзді (від вулиці Малої Житомирської до вулиці Михайлівської) у зв’язку із показом військової техніки

Не може ходити та дихати самостійно: 14-річний Євген з Києва потребує допомоги

Українські пластуни та гарцери у Польщі отримали Відзнаку Блаженного Омеляна Ковча

У Полтаві виділили кошти на реставрацію будинку Патріарха Мстислава

У Києві завтра можуть обмежити роботу метрополітена

КМДА просить Мінкультури долучити їх до відновлення костелу св. Миколая

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

 
14-10-2021 - social

Порозуміння перед лицем спільного ворога. Українське та польське підпілля проти совєтів

14-10-2021 - religion

Молитовному проекту УГКЦ «Вервиця єднає» сьогодні виповнився рік

14-10-2021 - social

Сьогодні перекриють центр Києва: перелік вулиць

14-10-2021 - religion

Покрову Пресвятої Богородиці в Україні відзначають як релігійне та національне свято

12-10-2021 - politics

Глава УГКЦ: Отець Омелян Ковч служив людям в останніх хвилинах їхнього земного життя

12-10-2021 - social

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

12-10-2021 - social

Із 21:00 11 жовтня до 24:00 17 жовтня перекриють рух на Володимирському проїзді (від вулиці Малої Житомирської до вулиці Михайлівської) у зв’язку із показом військової техніки

12-10-2021 - politics

Конфлікт Польщі та Євросоюзу: чим він загрожує Україні і чи загрожує?

12-10-2021 - religion

Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликала до молитви за всіх, хто боронить мир в Україні

12-10-2021 - politics

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

12-10-2021 - social

Не може ходити та дихати самостійно: 14-річний Євген з Києва потребує допомоги

12-10-2021 - politics

Філософ про ЛГБТ-стратегію Єврокомісії: ЄС іде стопами Радянського Союзу

11-10-2021 - politics

“Укрзалізниця” обіцяє взимку запустити 2 нові потяги до Польщі

11-10-2021 - politics

Польща залишиться в ЄС, але не хоче бути країною другого сорту – Моравецький

11-10-2021 - politics

Десятки тисяч поляків вийшли на мітинги за обмеження власного суверенітету

05-10-2021 - politics

Укрзалізниця відновлює міжнародне залізничне сполучення з Польщею

05-10-2021 - education

Осінні канікули в українських школах: Міносвіти оприлюднило дати

05-10-2021 - politics

Прикордонники їздитимуть автомобілем Славоміра Новака. Машина, можливо, була куплена за гроші від хабарів

05-10-2021 - social

Українські пластуни та гарцери у Польщі отримали Відзнаку Блаженного Омеляна Ковча

04-10-2021 - politics

Сьогодні у Майданеку відкриють пам'ятник бл. о. Омелянові Ковчу

04-10-2021 - politics

У Любліні урочисто відкриють і освятять пам’ятник блаженному Омеляну Ковчу

04-10-2021 - politics

Апостольський нунцій вручив вірчі грамоти президенту України

30-09-2021 - religion

Блаженніший Святослав на Воздвиження: «Відкриймо для себе книгу Божого об’явлення у хресті Господньому»

30-09-2021 - politics

У Польщі попрощалися з доктором Єжи Тарґальським

30-09-2021 - politics

Оприлюднено дату відновлення потягів між Польщею та Україною

30-09-2021 - religion

У монастирі ПЦУ на Волині замироточила ікона

30-09-2021 - social

У Полтаві виділили кошти на реставрацію будинку Патріарха Мстислава

30-09-2021 - politics

Попри тиск з боку влади: завод “Кузня на Рибальському спустив на воду новий броньований катер для ВМС України

30-09-2021 - religion

Сьогодні свято Віри, Надії, Любові і їх матері Софії та День усиновлення

27-09-2021 - politics

“Об’єднані зусилля-2021”: ЗСУ успішно знищили повітряні цілі з “Буків”

27-09-2021 - social

У Києві завтра можуть обмежити роботу метрополітена

27-09-2021 - politics

«Польща втратила патріота, але Україна втратила друга»

27-09-2021 - religion

Сьогодні Воздвиження Чесного Хреста Господнього за Юліанським календарем

25-09-2021 - politics

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

25-09-2021 - politics

«Польща втратила патріота, але Україна втратила друга»

25-09-2021 - social

КМДА просить Мінкультури долучити їх до відновлення костелу св. Миколая

25-09-2021 - politics

У Яремче розпочалися 14 Польсько-українські зустрічі

21-09-2021 - religion

«Пресвята Богородиця є особливою покровителькою священничого покликання», – Блаженніший Святослав у семінарії

21-09-2021 - social

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

21-09-2021 - religion

Глава УГКЦ прийняв рекомендаційного листа від Апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвальдаса Кульбокаса

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика