„Jesteśmy bogatsi dzięki mądrym inwestycjom”. W Krynicy ogłoszono zwycięzców Rankingu Gospodarny Samorząd  
8 вересня 2017

Jest wiele czynników, które świadczą o gospodarności samorządów. Najważniejszym z nich są mądre inwestycje, dzięki którym rośnie zasobność gminy, a co za tym idzie, bogatsi stają się  jej mieszkańcy. Dobrze zarządzana gmina powinna mieć określoną strategię rozwoju, opracowane programy wparcia dla przedsiębiorców, dzięki którym pojawiają się nowi inwestorzy, co zmniejsza bezrobocie. Wszyscy Laureaci Rankingu Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika spełniają te kryteria i wiele innych, które były brane pod uwagę.


Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP, otwierając galę poświęconą polskim samorządom, podziękował organizatorom forum za 27 spotkań, rozmów, dyskusji o Polsce, regionie i otaczającej nas rzeczywistości. – To, że rośnie PKB, że mamy coraz lepsze perspektywy wzrostu, to zasługa również samorządów – stwierdził Karczewski.

Z kolei Rafał Pecz, członek zarządu Pekao SA podkreślił, że lider rankingu, miasto Częstochowa zasłużyła na wyróżnienie dzięki temu, że pokazuje wzrost dochodu i szczyci się pozyskiwaniem inwestorów i doskonałym radzeniem sobie z wykorzystywaniem środków unijnych.

I miejsce w Rankingu Gospodarny Samorząd w kategorii miasta na prawach powiatu zdobył Gdańsk. Władze skupiaj się równolegle na rozwoju miasta przy jednoczesnej dbałości o mieszkańców zgodnie z uchwaloną przed trzema laty Strategią Rozwoju Miasta Gdańsk 2030Plus. Miasto stara się zachęcać do osiedlania nowych mieszkańców, w tym również migrantów. Jako pierwsze miasto w Polsce wypracował standardy integracji nowych mieszkańców przybyłych z zagranicy – Gdański Model Integracji Imigrantów. Taka polityka – skierowana do wewnątrz na zewnątrz – daje pozytywne efekty.

I miejsce w Rankingu Gospodarny Samorząd w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich – Stalowa Wola. Jest jednym z najmłodszych miast w województwie podkarpackim. To miasto o niezwykłej dynamice rozwoju. Samorząd Stalowej Woli podejmuje się nowych przedsięwzięć, które mają się przyczynić do dalszego rozwoju miasta.  Pod roboczą nazwą Technopolis kryje się nowa dzielnica innowacji i rozwoju. Funkcjonujące w Stalowej Woli uczelnie miałyby pełnić rolę centrów badań i rozwoju.  W planach jest budowa nowej hali dla przedsiębiorców. Budynek po dyrekcji HSW SA, miasto planuje przeznaczyć pod funkcjonowanie tzw. Kuźni Przedsiębiorczości, w której znajdowałaby się pierwsza w regionie strefa do tzw. Coworkingu. Powstanie klaser informatyczny. Nagrodę odebrał Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

I miejsce w Rankingu Gospodarny Samorząd w kategorii gmin wiejskie – Przasnysz. Gmina wiejska Przasnysz, położona w powiecie przasnyskim, na północy Mazowsza, łączy w sobie walory przyrodnicze, kulturowe i biznesowe. Z jednej strony naturalne środowisko i silna agroturystyka, z drugiej – rozwinięta strefa gospodarcza i dogodna infrastruktura. Jednym słowem to znakomite miejsce do realizowania „work life balance”. Choć sama gmina nie ma centralnej miejscowości (otacza sam Przasnysz), jest jedną z najbardziej proinnowacyjnych gmin w powiecie. Władze gminne kładą duży nacisk na zsynchronizowany rozwój poszczególnych części gminy – tak pod względem inwestycji, jak i kultury czy edukacji. Tu więc hasło „zrównoważony rozwój” jest realizowane w praktyce. Nagrodę odebrała Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz.

Nagroda specjalna Kapituły Rankingu dla Częstochowy. Działania Częstochowy wyjątkowo aktywnie i skutecznie skoncentrowane są na 2 kierunkach, tj.: tworzeniu dogodnych warunków przestrzennych i finansowych dla inwestorów, oraz skutecznym pozyskiwaniu środków unijnych na ważne inwestycje miejskie. Efektem tych działań jest na pewno pokrycie planami zagospodarowania przestrzennego 63 proc. powierzchni inwestycyjnej miasta. Utworzenie 2 Specjalnych Stref Ekonomicznych, które od roku 2014 już zaowocowały w postaci: 12 nowych podmiotów gospodarczych, 117 mln zł – nakładów inwestycyjnych, 617 – nowych miejsc pracy. Miasto udziela wyjątkowo dużo preferencje podatkowe dla biznesu. Efekty ulg to: skorzystało z nich 91 przedsiębiorców, średnia roczna kwota udzielonych ulg to 4 mln zł, 406 nowych miejsc pracy. Nagrodę odebrał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Wyróżnienie – Obywatelski Samorząd – Miasta na prawach powiatu – Katowice, miasto od co najmniej dekady intensywnie pracują nad zmianą swojego wizerunku. Jednym z ważniejszych aspektów tych działań jest przebudowa miejskiej przestrzeni, m.in. tej sąsiadującej ze Spodkiem, nazywanej dziś Strefą Kultury, będącej prawdziwą wizytówką miasta. Realizacja licznych przedsięwzięć ożywia przestrzeń miasta i przynosi wiele korzyści, podnosząc nie tylko jego atrakcyjność w wymiarze metropolitalnym, ale także, jakość życia mieszkańców. Przemiana Katowic, która rozpoczęła się ponad dekadę temu od centralnej części miasta, dziś sięga jego najdalszych zakątków. Co więcej, dzięki takim narzędziom jak np. budżet obywatelski mieszkańcy mają realny wpływ na zmianę swoich społeczności lokalnych, dzięki czemu wspólnie z samorządem, budują nowy wizerunek Katowic, stolicy pierwszej w Polsce metropolii. Nagrodę odebrała Danuta Kamińska, skarbnik Miasta.

Wyróżnienie – Obywatelski Samorząd – gminy miejskie i miejsko-wiejskie – Karpacz. Jest to znana miejscowość leżąca u stóp Karkonoszy i ich najwyższego szczytu – Śnieżki. Dominującą funkcję pełni w nim oczywiście turystyka. Dzięki wybitnym walorom, atrakcjom turystycznym i odpowiedniemu zagospodarowaniu miasto, co roku odwiedza ponad milion turystów.  Dynamiczny rozwój gminy niesie za sobą liczne wyzwania w wymiarze infrastrukturalnym, przestrzennym i społecznym. W najbliższym czasie planowanych jest kilka strategicznych inwestycji, tj. budowa stadionu lekkoatletycznego, reprezentacyjnego deptaka oraz systemowe rozwiązania w zakresie gospodarki wodnej. Przed miastem także dalsza poprawa zagospodarowania turystycznego, tj. stworzenie nowych tras spacerowych oraz terenów edukacyjno – rekreacyjnych, a także poprawa estetyki i funkcjonalności przestrzeni miejskiej. Nagrodę odebrał Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza.

Wyróżnienie – Obywatelski Samorząd – gminy wiejskie – Mielno. Największą atrakcją Mielna jest czysta, strzeżona i zradiofonizowana plaża, wokół której znajdują się kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb oraz inne punkty gastronomiczne i handlowe. Największe wyzwania Mielna na najbliższe dwa lata to projekty – wizytówki. Na ich realizację pozyskali zewnętrzne środki w wysokości ponad 6,5 mln zł tys. zł, zaś łączy ich koszt to ok. 14 mln zł. Pierwszy – to budowa centrum przesiadkowego w Mielnie, będącego nowym węzłem komunikacyjnym. Drugi – pn. „Skarbnica wioski rybackiej w Chłopach” będzie nowoczesnym, multimedialnym obiektem łączącym funkcje muzealne i edukacyjne. I trzeci projekt – najbardziej oczekiwany od wielu lat przez mieszkańców i turystów – zakłada odbudowę promenady w Mielnie. Połączymy dwa istniejące odcinki, zabrane przez żywioł w latach 80-tych minionego wieku w jedną całość. Nagrodę odebrała Olga Roszak-Pezała, Burmistrz Mielna.


Cezary Adamczyk / Elżbieta Glapiak / Biuro Prasowe
 

 

У Києві напали на депутатську приймальню Лозового

Завершился саммит в Сочи: Путин, Эрдоган и Роухани подвели итоги

Порошенко явился на встречу с известным американским режиссером в мятой рубашке

"Саккашвили депортируют из Украины до Нового года. Но не в Грузию"

"Порошенко доминирует повсюду". Немецкая газета написала статью о коррупции в украинской оборонке

Россия признала выброс радиации, но умалчивает о его источниках, - британские СМИ

Рейтинг Поршенка - менше 10%, - соціологи

Порошенко може не приїхати на саміт «Східного партнерства», – іноЗМІ

Боевики Корнета расстреляли карету скорой помощи в Луганске. Есть жертвы

Вчорашні заворушення на Майдані (відео)

 

В Тбилиси правоохранители задержали подозреваемых в терроризме, спецоперация завершена

Бывшему депутату от "Партии регионов" гранатой подорвали квартиру: СМИ назвали фамилию "регионала" и показали фото

Путин сегодня проведет телефонный разговор с Дональдом Трампом

Путін зустрівся з Асадом у Сочі

Грузинского журналиста до крови избили при похищении люди Гелетея, - Саакашвили

В воскресенье в Киеве прошел марш трансвеститов

Будущее Украины при Порошенко? В Марокко во время давки при раздаче продуктов погибли 15 человек

В Харьков прибыл советник Трампа

Роберт Мугабе в отставке. Его преемником стал экс-вице-президент Мнангагва, по прозвищу Крокодил

Саакашвілі зібрався стати прем'єр-міністром України

 
22-11-2017 - politics

У Києві напали на депутатську приймальню Лозового

22-11-2017 - politics

Завершился саммит в Сочи: Путин, Эрдоган и Роухани подвели итоги

22-11-2017 - politics

Порошенко явился на встречу с известным американским режиссером в мятой рубашке

22-11-2017 - politics

"Саккашвили депортируют из Украины до Нового года. Но не в Грузию"

22-11-2017 - politics

"Порошенко доминирует повсюду". Немецкая газета написала статью о коррупции в украинской оборонке

22-11-2017 - economy

Гривна на межбанке за день подешевела сразу на 18 копеек

22-11-2017 - politics

Россия признала выброс радиации, но умалчивает о его источниках, - британские СМИ

22-11-2017 - politics

Рейтинг Поршенка - менше 10%, - соціологи

22-11-2017 - politics

Порошенко може не приїхати на саміт «Східного партнерства», – іноЗМІ

22-11-2017 - politics

Боевики Корнета расстреляли карету скорой помощи в Луганске. Есть жертвы

22-11-2017 - economy

Долг Украины по евробондам можно будет продать

22-11-2017 - politics

Вчорашні заворушення на Майдані (відео)

22-11-2017 - politics

У Стамбулі шукають бомби в літаках МАУ, - ЗМІ

22-11-2017 - politics

Переутомление и тахикардия. Холодницкий рассказал о диагнозе, с которым попал в больницу

22-11-2017 - politics

Олег Соскин: Россия может осуществить прямую оккупацию луганского и донецкого анклава

22-11-2017 - economy

Доллар на межбанке подорожал на 15 копеек

22-11-2017 - social

В Тбилиси правоохранители задержали подозреваемых в терроризме, спецоперация завершена

22-11-2017 - social

Бывшему депутату от "Партии регионов" гранатой подорвали квартиру: СМИ назвали фамилию "регионала" и показали фото

22-11-2017 - politics

ЄС може скасувати виділення 600 млн євро Україні через скандал у НАЗК — Соболєв

22-11-2017 - politics

Керівництво НАЗК перекладає відповідальність на підлеглих, - нардеп

22-11-2017 - politics

Второй день переворота. Что происходит в Луганске сегодня

22-11-2017 - politics

В Тбилиси уже 20 часов штурмуют ИГИЛ в жилом доме. Убит спецназовец

22-11-2017 - politics

Холодницький потрапив до лікарні

22-11-2017 - politics

Олег Соскин: Саакашвили много на себя берет. Предлагать Ланового на пост президента - издевательство

22-11-2017 - interview

Олег Соскін бере участь у Seminarium naukowe - Trójmorze: geopolityczne uwarunkowania i nowy model regionalnej współpracy 23.11.2017

22-11-2017 - politics

Сторонники главы "МВД ЛНР" Корнета захватили здание "прокуратуры" в Луганске

22-11-2017 - politics

ЗМІ: З Луганська виїжджають люди, центр в оточенні бойовиків

22-11-2017 - politics

На Майдане полиция снесла палатки, в ответ зажгли шины. Как отмечали годовщину революции

21-11-2017 - politics

На бізнес чекає майже 30 тисяч перевірок

21-11-2017 - politics

Порошенко звільнив заступника голови Служби зовнішньої розвідки

21-11-2017 - politics

Україна вислала білоруського дипломата

21-11-2017 - economy

Турецька ліра оновила історичний мінімум у парі з доларом

21-11-2017 - social

Путин сегодня проведет телефонный разговор с Дональдом Трампом

21-11-2017 - social

Путін зустрівся з Асадом у Сочі

20-11-2017 - politics

З Нацагенства з питань запобігання корупції почали звільнятися люди, — Соломатіна

20-11-2017 - politics

У НАЗК зарухались: розпочато повну перевірку декларації Богдана Дубневича

20-11-2017 - politics

КДБ Білорусі заявляє, що українського журналіста затримали за шпигунство

20-11-2017 - politics

Оппозиция в сговоре с властью". Михо рассказал, почему идет в премьеры

20-11-2017 - politics

Німеччина і нові вибори: Як біженці потопили Меркель на шляху до "Ямайки"

20-11-2017 - economy

Міжбанк відкрився зниженням гривні

Всі новини

 

Олег Соскін бере участь у Seminarium naukowe - Trójmorze: geopolityczne uwarunkowania i nowy model regionalnej współpracy 23.11.2017

Украина под оккупацией секты Хабад (досье)

"Народний капіталізм: економічна модель для України" Олега Соскина в английской версии (два раздела)

 

Підбірка матеріалів Олега Соскіна на тему Балто-Чорноморського Альянску за 1992-2017 роки

Продаю квартиру. Apartment for sale. Gonchara street 43V

Религиозно-нравственный смысл христианского брака

 

В Измаиле полиция перекрыла все выезды из города. Ищут убийц

Близько 400 осіб евакуювали із залізничного вокзалу у Львові

У центрі Києва зчинили стрілянину

Журналист Сотник сообщил, что в Подмосковье столкнули с железнодорожной платформы оппозиционного активиста

 
IT

Впервые в истории астрономы видели «межзвездный объект», прилетевший со стороны созвездия Лира

Украина оказалась ниже Ганы и Лаоса по скорости мобильного интернета

Чего на самом деле хотел вирус Petya. Пять главных версий

У Львові з’явиться IT-квартал

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика