Нова стратегія нацбезпеки України від Порошенка - шлях до диктатури. Повна версія законопроекту  
13 лютого 2018

У розпорядженні редакції видання "ГОРДОН" є повний текст законопроекту "Про національну безпеку України", який, за словами наших джерел, до кінця цього тижня може подати до Верховної Ради президент Петро Порошенко. Джерела запевняють, що саме цю версію документа буде зареєстровано в парламенті. Публікуємо текст без скорочень та змін.

Цей матеріал можна прочитати і російською мовою

5 лютого президент України Петро Порошенко схвалив рішення РНБО про подання у Верховну Раду закону "Про національну безпеку України"
5 лютого президент України Петро Порошенко схвалив рішення РНБО про подання у Верховну Раду закону "Про національну безпеку України"
Фото: Петро Порошенко / Facebook

ЩО СТАЛОСЯ?

У неділю, 11 лютого 2018 року, нардеп від фракції "Народний фронт" Андрій Тетерук в ефірі телепрограми "Завтра" заявив, що новий законопроект про національну безпеку й оборону України може бути подано на реєстрацію до Верховної Ради до кінця поточного тижня.

"Я абсолютно впевнений, що наступного тижня він буде підписаний і направлений до парламенту, і всі народні депутати, які вболівають за стан національної безпеки і оборони, зможуть його ретельно вивчити, і це дозволить у найближчий тиждень, який ми будемо працювати в парламенті, внести його в порядок денний і проголосувати в першому читанні", – сказав Тетерук.

Політик запевнив, що ухвалення цього законопроекту ніхто Україні "не нав'язує", однак, за словами Тетерука, документ розробляли "в тісній кооперації із західними партнерами".

За місяць до заяви Тетерука, 17 січня, проект закону в закритому режимі підтримали на засіданні Ради національної безпеки й оборони. За словами президента України Петра Порошенка, законопроект про нацбезпеку "ставить перед собою завдання членства України і в Європейському союзі, і в Північноатлантичному договорі, що має бути безумовною гарантією безпеки, суверенітету та територіальної цілісності держави".

Секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що законопроект має узагальнити і звести до єдиного знаменника всі вже здійснені та заплановані реформи сектору безпеки й оборони України, а також підвищити їхню ефективність відповідно до норм і стандартів НАТО та ЄС.

"Якнайшвидше ухвалення цього законопроекту має стати важливим елементом у сфері захисту української державності та протидії російській агресії", – заявив Турчинов.

5 лютого Порошенко схвалив рішення РНБО про подання у Верховну Раду закону "Про національну безпеку України". Відповідний указ з'явився на офіційному сайті президента після зустрічі у США глави Пентагону Джеймса Меттіса та міністра оборони України Степана Полторака. Меттіс підкреслив, що очікує на ухвалення Верховною Радою закону про нацбезпеку, який дасть змогу провести реформи в українській оборонній сфері.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?

Закон про нацбезпеку визначає основні засади державної політики, спрямованої на захист національних інтересів України як усередині країни, так і за її межами. По суті, це стратегія розвитку держави на найближчі роки в усіх сферах – від оборонної до прав громадян.

Зараз в Україні діє закон "Про основи національної безпеки", ухвалений ще у 2003 році. У ньому, наприклад, залишився абзац про "дотримання угод щодо тимчасового базування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України".

Наприкінці 2014 року до чинного закону вносили зміни. Зокрема, було скасовано позаблоковий статус України, який з'явився в документі у 2010 році за ініціативою тодішнього президента Віктора Януковича. Крім того, у змінах, поданих у Раду у 2014-му з руки президента Порошенка, прямо не зазначено, що Україна прагне до вступу в НАТО. У фінальному тексті обмежилися дуже розпливчатим формулюванням на кшталт "поглиблення співробітництва з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для членства в цій організації". У середині 2017-го формулювання уточнили: "...з метою набуття членства в Організації Північноатлантичного договору".

ЗВУЧИТЬ НЕПОГАНО, ТО В ЧОМУ ПРОБЛЕМА?

Проблема в тому, що ні експерти з аналітиками, ні нардепи, яким, можливо, доведеться голосувати за нову нацбезпеку України вже цього тижня, досі не бачили тексту законопроекту. Хоча документ не є секретним.

Незважаючи на заяви високопосадовців держави про важливість законопроекту, тексту документа досі не оприлюднили ні на офіційному сайті президента України, ні на сайті РНБО. На сайті Верховної Ради він з'явиться тільки після реєстрації.

ЯКИЙ ДОКУМЕНТ МИ ПУБЛІКУЄМО?

У розпорядженні редакції інтернет-видання "ГОРДОН" опинився повний текст нового законопроекту "Про національну безпеку України", який, за словами наших джерел, можливо, планує подати цього тижня у Верховну Раду президент Порошенко.

Публікуємо текст без скорочень та змін.

НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ В ЗАКОНОПРОЕКТІ?

Редакція "ГОРДОН" звернулася до експертів з питань нацбезпеки й оборони, а також у законодавчій сфері з проханням проаналізувати документ. На перший погляд фахівці виділили таке:

1. Законопроект фактично скомпонавано з положень інших законів та деяких підзаконних актів. Водночас три основні чинні закони цим проектом запропоновано визнати такими, що втратили чинність. Частина положень запропонованого законопроекту, на думку експертів, є як мінімум слабкою порівняно з уже чинними нормами. Наприклад, це стосується норм про демократичний цивільний контроль і оборонне планування.


rozdil3_demkontrol
На п'ятій сторінці законопроекту починається розділ, що стосується "Демократичного цивільного контролю". Скріншот: Gordonua.com


2. Термінологія проекту, на думку фахівців, потребує більшої чіткості й, можливо, універсальності, а відповідні норми законопроекту однозначно вимагають доопрацювання. Насамперед це стосується понять "сили оборони" і "сили безпеки". З урахуванням статусу органів сектору безпеки й оборони, викладеного в законопроекті, можуть виникнути проблеми, до чого саме належать ті чи інші структури – до сил безпеки чи до сил оборони?


sily_all
Третя сторінка законопроекту, на якій визначено поняття "сектор безпеки й оборони", "сили безпеки" і "сили оборони". Скріншот: Gordonua.com


3. Експерти зауважили, що стаття законопроекту, присвячена фінансуванню сектору безпеки й оборони (на рівні 5% ВВП), передбачає 3% на сили оборони і 0,5% на оборонно-промисловий комплекс. Тобто загалом 1,5% залишається на сили безпеки. Без відповідних розрахунків складно оцінити доцільність та обґрунтованість такого розмежування. Крім того, цілком імовірно, що за такого розрахунку на Збройні сили України (один зі складників сил оборони) припадає менше фінансових ресурсів, ніж реально необхідно для запобігання збройній агресії. Цілком імовірно, певне "розпорошення" ресурсів через гнучке віднесення тих або інших структур до сил оборони чи до сил безпеки.


finansy
30-та сторінка законопроекту, стаття 34 про "Фінансове забезпечення сектору безпеки й оборони". Скріншот: Gordonua.com

4. Законопроект, зазначили аналітики, не повністю відповідає концептуальним засадам, визначеним "Планом законодавчого забезпечення реформ в Україні" (пункт 54).


plan_02
Пункт 54 із "Плану законодавчого забезпечення реформ в Україні". Скріншот: golos.com.ua


За словами експертів, планом передбачено розроблення проекту з аналогічною назвою, але водночас законопроект визначено як конституційний, а його концептуальні засади, зокрема, охоплювали:

 • національні та геополітичні інтереси України у сфері національної безпеки;
 • механізми реалізації державної політики у сфері національної безпеки України;
 • систему управління забезпеченням національної безпеки України в умовах: мирний час, в особливий період, воєнний стан, надзвичайний стан, стан гібридної агресії;
 • перелік індикативних показників і критеріїв оцінки дій суб'єктів гарантування національної безпеки України;
 • нові суб'єкти гарантування національної безпеки України;
 • повноваження і відповідальність суб'єктів національної безпеки України;
 • система кадрового гарантування національної безпеки України;
 • об'єднаний комітет розвідки;
 • сили спеціальних операцій;
 • механізми розвитку системи національної безпеки України;
 • контроль за системою забезпечення національної безпеки України;
 • порядок інформування населення щодо забезпечення національної безпеки України.


І ЩО ТЕПЕР?

Залишилося дочекатися реєстрації законопроекту у Верховній Раді та його подання до порядку денного. Крім парламентського обговорення, не менш важливою буде публічна дискусія про найважливіший для країни законопроект, його оцінка не тільки політиками, але й експертами у сфері безпеки, оборони, юриспруденції, міжнародної та внутрішньої політики. Видання "ГОРДОН" готове надати свій майданчик для змістовного обміну думками.

 

 
 
 
 


 

У Дагестані озброєний чоловік розстріляв людей у церкві

Армия обороны Израиля утром атаковала «объекты подземной инфраструктуры» на границе с Газой

Дуда выразил разочарование результатом встречи вице-премьеров Польши и Украины

Львів зустрів річницю розстрілів на Майдані гучним святкуванням китайського нового року і караоке

“Марш за імпічмент” у Вінниці: понад дві сотні людей, порвані плакати і “неузгоджений” виступ АТОвця

Ми оголошуємо про створення комітетів громадянського опору, – Дерев’янко

ОУН громит российский культурный центр в Киеве. По пути разбили банкомат "Сбербанка"

Марш против Порошенко в Киеве закончился

На акцію підтримки Саакашвілі у Львові прийшли близько тисячі його прихильників

В Киеве на митинг против Порошенко вышло 5 тысяч, - Страна

 

У Києві перекрито 6 станцій метро. Проводиться евакуація

Центр Киева уже с утра заполнен полицией и Нацгвардия. Сегодня пройдет марш за импичмент президента

В Ірані розбився пасажирський літак, 66 загиблих

Около 10 миллионов британцев ощутили подземные толчки

На Київщині мікроавтобус зі школярами потрапив у ДТП: є загиблі

В Нигерии устроили перестрелку из-за краденых овец: более 35 жертв

Reuters: у Сирії за тиждень у цілому вбили і поранили 300 найманців з РФ

Число жертв тропического шторма на Филиппинах увеличилось до 13 человек

Сутички під Солом'янським судом: 4 людей госпіталізували

Починається суд над Трухановим, зібрались "тітушки" – активіст

 
19-02-2018 - politics

У Дагестані озброєний чоловік розстріляв людей у церкві

19-02-2018 - politics

Армия обороны Израиля утром атаковала «объекты подземной инфраструктуры» на границе с Газой

19-02-2018 - politics

Дуда выразил разочарование результатом встречи вице-премьеров Польши и Украины

18-02-2018 - politics

Львів зустрів річницю розстрілів на Майдані гучним святкуванням китайського нового року і караоке

18-02-2018 - politics

“Марш за імпічмент” у Вінниці: понад дві сотні людей, порвані плакати і “неузгоджений” виступ АТОвця

18-02-2018 - politics

Ми оголошуємо про створення комітетів громадянського опору, – Дерев’янко

18-02-2018 - politics

ОУН громит российский культурный центр в Киеве. По пути разбили банкомат "Сбербанка"

18-02-2018 - politics

Марш против Порошенко в Киеве закончился

18-02-2018 - politics

На акцію підтримки Саакашвілі у Львові прийшли близько тисячі його прихильників

18-02-2018 - politics

В Киеве на митинг против Порошенко вышло 5 тысяч, - Страна

18-02-2018 - politics

В Луцьку мітинг проти Порошенка зібрав 200 мешканців

18-02-2018 - politics

У Чернігові проти Порошенка вийшло 400 мешканців

18-02-2018 - politics

У Львові мітинг проти Порошенка зібрав до 100 осіб

18-02-2018 - politics

В Николаеве на митинг против Порошенко вышли 200 человек

18-02-2018 - politics

В Одессе прошел "Марш за импичмент"

18-02-2018 - politics

В Харькове на марш против Порошенко вышло 600 человек

18-02-2018 - politics

У центрі Чернівців прихильники Саакашвілі спалили опудало Порошенка

18-02-2018 - politics

Колона прихильників Саакашвілі йде центром Києва

18-02-2018 - politics

Вече сторонников Саакашвили перенесли с Майдана на Михайловскую площадь

18-02-2018 - social

У Києві перекрито 6 станцій метро. Проводиться евакуація

18-02-2018 - social

Центр Киева уже с утра заполнен полицией и Нацгвардия. Сегодня пройдет марш за импичмент президента

18-02-2018 - social

В Ірані розбився пасажирський літак, 66 загиблих

18-02-2018 - politics

Олег Соскин: 30 тысяч могут заблокировать правительственный квартал

17-02-2018 - social

Около 10 миллионов британцев ощутили подземные толчки

17-02-2018 - economy

Опубликованы платежки с суммами за перелет Порошенко на конференцию в Мюнхен

17-02-2018 - economy

У Грузії податок для малого бізнесу знизять з 5% до 1%

17-02-2018 - politics

Олег Соскин: Сторонники Саакашвили могут взорвать власть в Украине

17-02-2018 - social

На Київщині мікроавтобус зі школярами потрапив у ДТП: є загиблі

17-02-2018 - social

В Нигерии устроили перестрелку из-за краденых овец: более 35 жертв

17-02-2018 - politics

Порошенко в Мюнхене выступал в практическо пустом зале

17-02-2018 - politics

Поліція заримала півтора десятка озброєних дружинників Білецького

17-02-2018 - politics

Порошенко и Волкер обсудили миротворцев на Донбассе с министром обороны США

17-02-2018 - politics

ЗМІ: Обласні адміністрації почали підготовку до дострокових парламентських виборів

17-02-2018 - politics

Евросоюз может снять санкции с России после ввода миссии ООН на Донбасс - МИД ФРГ

17-02-2018 - politics

Наливайченко заявил, что Михо задержала переодетая личная охрана Порошенко

17-02-2018 - politics

Ракетный эсминец США, который атаковал "томагавками" базы в Сирии, зашел в Черное море

17-02-2018 - politics

В Украине возродят ГУБОП под вывеской УСРА

17-02-2018 - politics

Онищенко: "Кононенко тупий прапорщик"

16-02-2018 - politics

Кубив выгнал из заседания правительства представителя Антимонопольного комитета

16-02-2018 - politics

Маневры Турчинова. Почему секретарь СНБО отказался возглавить штаб Порошенко

Всі новини

 

Олег Соскін бере участь у Seminarium naukowe - Trójmorze: geopolityczne uwarunkowania i nowy model regionalnej współpracy 23.11.2017

Украина под оккупацией секты Хабад (досье)

"Народний капіталізм: економічна модель для України" Олега Соскина в английской версии (два раздела)

 

Підбірка матеріалів Олега Соскіна на тему Балто-Чорноморського Альянску за 1992-2017 роки

Продаю квартиру. Apartment for sale. Gonchara street 43V

Религиозно-нравственный смысл христианского брака

 

В Ивано-Франковской области подорвали двери музея Бандере

В офіс закарпатських угорців кинули пляшку з запальною сумішшю

НАБУ проводить обшуки у "смотрящого" вугільної галузі

У Кременчуці вертоліт врізався у лінію електропередач, є загиблі

 
IT

Авария ракеты Союз в России. Кроме Метеора потеряли и 17 иностранных спутников

Впервые в истории астрономы видели «межзвездный объект», прилетевший со стороны созвездия Лира

Украина оказалась ниже Ганы и Лаоса по скорости мобильного интернета

Чего на самом деле хотел вирус Petya. Пять главных версий

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика